ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szefczovicz zamierza odwiedzić Moskwę, aby przedyskutować kwestię tranzytu gazu do UE przez Ukrainę po 2019 roku
23.05.2019r. 15:11

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii energetycznej Marosz Szefczovicz planuje odwiedzić Moskwę 13 czerwca, aby przedyskutować kwestię tranzytu gazu do UE przez Ukrainę po 2019 roku z rosyjskim ministrem energii Aleksandrem Novakiem. Kolejnym tematem obrad jest zorganizowanie nowego trójstronnego spotkania ministrów w sprawie gazu. Po poprzedniej rundzie negocjacji Unia Europejska przedstawiła propozycję dyskusji Kijowa i Moskwy, na podstawie której możliwy jest kompromis w zakresie zachowania tranzytu przez Ukrainę - czytamy w BiznesAlert.pl.

Wcześniej Szefczovicz zasugerował, że władze Ukrainy powinny zorganizować kolejne spotkanie ministerów w sprawie gazu z Rosją i UE, aby jak najszybciej przedyskutować przyszłość tranzytu gazu do Europy. Szefczovicz wziął udział w inauguracji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie 20 maja.

.- Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz organizuje spotkania w Kijowie z przedstawicielami nowego zespołu prezydenta i premierem Wołodymyrem Hrojsmanem. Zasugerował, aby jak najszybciej zorganizować nowe trójstronne spotkanie ministerialne w sprawie gazu w celu omówienia tranzytu po 2019 oku, kiedy umowa z Gazpromem wygasa. Bruksela rozumie trudności cyklu politycznego na Ukrainie po ogłoszeniu przedterminowych wyborów parlamentarnych, ale uważa, że rozwiązanie kwestii tranzytu gazu jest pilne. Nie możemy pozwolić nawet na krótką przerwę w tranzycie gazu przez Ukrainę w 2020 roku, ponieważ ponowne uruchomienie może nie być możliwe, jeśli Rosja może dostarczyć do Europy sto procent zakontraktowanego wolumenu za pośrednictwem nowych tras omijających Ukrainę. Instytucje UE są gotowe zapewnić maksymalne wsparcie dla utrzymania ukraińskiego tranzytu gazu, ale działają tylko jako pośrednicy, dlatego potrzebują zainteresowania negocjacjami i gotowości do kompromisów z obu stron - podało źródło TASS przy instytucjach europejskich.
Ostatnie trójstronne spotkanie w sprawie tranzytu gazu na szczeblu ministerialnym odbyło się w Brukseli 21 stycznia. W tym czasie stronom nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie tranzytu gazu przez Ukrainę. Strony zgodziły się wznowić rozmowy w maju po wyborach prezydenckich na Ukrainie.

W styczniu tego roku prezydent Rosji Władimir Putin po raz kolejny potwierdził, że Moskwa jest gotowa kontynuować dostawy gazu przez Ukrainę, jeśli są one ekonomicznie uzasadnione. Dodał, że Rosja jest gotowa w pełni załadować zarówno gazociąg Nord Stream, jak i Turkish Stream, ale jednocześnie pozostaną możliwości utrzymania tranzytu przez Ukrainę. Kontrakty podpisane przez Gazprom i Naftogaz w 2009 roku, zarówno w sprawie dostaw gazu na Ukrainę, jak i tranzytu gazu do Europy wygasają z końcem 2019 roku. Los tranzytu gazu przez Ukrainę jest również omawiany w kontekście budowy gazociągu Nord Stream 2, która już się rozpoczęła, i który omija kraje tranzytowe. Po trójstronnym spotkaniu UE, Rosji i Ukrainy w lipcu zeszłego roku wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za unię energetyczną Marosz Szefczovicz powiedział, że Moskwa i Kijów przyznały, że muszą pracować nad nową umową, która wejdzie w życie od 2020 roku, jednak negocjacje mogą skomplikować postępowanie prawne między Gazpromem a Naftogazem w sprawie kontraktów gazowych - przypomina BiznesAlert.pl.
TASS/Interfax , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE