ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea Ciepło zakończyła sezon grzewczy 2018/2019 w Białymstoku
23.05.2019r. 15:58

Bez poważnych awarii i bez długotrwałych przerw w dostarczaniu ciepła - Enea Ciepło zakończyła trwający 205 dni sezon grzewczy 2018/2019 w Białymstoku, który rozpoczął się w październiku ubiegłego roku. W trakcie tych prawie siedmiu miesięcy średnia temperatura powietrza zewnętrznego wynosiła 3°C, a ilość tzw. stopniodni wyniosła 3 494. Enea Ciepło rozpoczętą przerwę między sezonami grzewczymi wykorzysta na modernizacje infrastruktury ciepłowniczej.

W sezonie grzewczym 2018/2019 Enea Ciepło z powodzeniem realizowała swoją podstawową działalność związaną z dostarczaniem ciepła do odbiorców przyłączonych do sieci ciepłowniczej. Białostocka spółka z Grupy Enea dostarczała ciepło około 230 tys. mieszkańców stolicy województwa podlaskiego, tym samym zabezpieczyła aż 75 proc. potrzeb cieplnych mieszkańców Białegostoku. Pozostałe 25 proc. potrzeb cieplnych mieszkańców stolicy województwa podlaskiego pokrywane są z innych źródeł energii.

Enea Ciepło ogrzewała ponad 3 200 budynków wśród nich m in.: ponad 2 000 budynków mieszkalnych, ponad 220 budynków, w których mieszczą się szpitale, przychodnie, szkoły, przedszkola czy domy dziecka i ponad 150 budynków handlowych. Enea Ciepło ogrzewała również białostockie dworce, stadiony, hospicja, czy domy kultury. Sezon grzewczy oficjalnie zakończył się w ostatnim tygodniu kwietnia.

Kubatura budynków ogrzewanych przez Eneę Ciepło wynosiła prawie 40 000 000 m³. Dla porównania to tak jakby Enea Ciepło ogrzała w całości niemal pięćdziesiąt Pałaców Kultury i Nauki w Warszawie. Powierzchnia mieszkalna ogrzewana przez spółkę z Grupy Enea to prawie 5 500 000 m2 (wielkość 770 pełnowymiarowych boisk piłkarskich), a powierzchnię ogrzewaną użytkową szacuje się na ponad 2 800 000 m2 (wielkość prawie 400 boisk).

W Białymstoku funkcjonują dwa systemy dostawy energii cieplnej: pierwszym jest system sieci, gdzie nośnikiem ciepła jest woda (sieci wodne) oraz drugi gdzie nośnikiem jest para (sieci parowe). W czasie minionego sezonu grzewczego moc zamówiona przez odbiorców ciepła w wodzie wyniosła około 677,0436 MW, a moc zamówiona przez odbiorców ciepła w parze wynosiła 22,50445 MW.
- Każdego roku realizowane przez Eneę Ciepło inwestycje, a są to głównie modernizacje sieci i węzłów ciepłowniczych przekładają się na poprawę jakości usługi dostawy ciepła naszym odbiorcom. Systematyczna modernizacja infrastruktury Enei Ciepło wpływa na ograniczenie liczby awarii i przerw w dostawie ciepła. To dzięki realizowanym przez Eneę Ciepło inwestycjom rośnie efektywność energetyczna usługi dostawy ciepła, spadają straty ciepła na przesyle, zużycie energii elektrycznej przez infrastrukturę ciepłowniczą. To wszystko przekłada się również na ograniczenie emisji i pozwala na ograniczenie kosztów - powiedział Wiktor Dulewicz, prezes Enei Ciepło.

W sezonie grzewczym 2018/2019 pracownicy Enei Ciepło na bieżąco reagowali na wszystkie sygnały związane ze zdarzeniami mogącymi potencjalnie wpłynąć na zakłócenia dostawy ciepła w okresie zimowym, dzięki czemu została zachowana ciągłość dostaw ciepła bez wystąpienia poważniejszych awarii systemu.

W przypadku Enei Ciepło głównymi zagrożeniami okresu zimowego są właśnie awarie, które mogą wystąpić w źródłach ciepła, sieciach ciepłowniczych, węzłach cieplnych czy na instalacjach odbiorczych. Służby eksploatacyjne dokonują przeglądów infrastruktury ciepłowniczej i podejmują natychmiastowe działania mające na celu jak najszybsze usunięcie awarii i ograniczenie obszaru jej oddziaływania poprzez dokonywanie tam gdzie jest to tylko możliwe przepięć na sieci ciepłowniczej, przełączeń między źródłami zasilania.

Enea Ciepło rozpoczętą przerwę między sezonami grzewczymi wykorzysta na modernizację kolejnych odcinków sieci ciepłowniczej i innej infrastruktury w celu dalszego ograniczania strat i zapewnienia ciągłości dostawy ciepła. Enea Ciepło na ten cel przeznaczy w 2019 r. kwotę 29 mln zł. Przez cały ten okres Enea Ciepło, jak co roku będzie dostarczała ciepło sieciowe na potrzeby podgrzania wody użytkowej jak również dostawy pary dla odbiorców o charakterze produkcyjnym i użyteczności publicznej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE