ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Urugwaj zamierza zamknąć ostatnie elektrownie zasilane paliwami kopalnymi w ciągu najbliższych dekad
24.05.2019r. 09:07

Chociaż Urugwaj jest państwem przodującym w produkcji czystej energii, której udziały wynoszą około 97 procent, minister energetyki Guillermo Moncecchi zapowiedział ambitne plany całkowitej rezygnacji z używania paliw kopalnych do wytwarzania energii. Mają w tym pomóc elektrownie szczytowo-pompowe - czytamy w BiznesAlert.pl.

Kraj ten często jest przytaczany jako przykład, że rewolucja energetyczna w kierunku OZE jest możliwa. W przeciągu zaledwie 10 lat udział czystej energii w produkcji energii wzrósł z 63 do aż 97 proc. Od zawsze kluczową rolę odgrywały elektrownie wodne, które produkują ponad połowę prądu, ale w ostatnich latach powstało też dużo farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Te ostatnie dobrze się uzupełniają, ponieważ w Urugwaju najbardziej wietrzne są wieczory i noce, czyli czas, w którym nie ma energii ze słońca. Inwestowanie w te technologie ma ostatecznie zastąpić ropę i gaz. Niestety produkcja z OZE jest całkowicie uzależniona od warunków pogodowych. Poziom wód w rzekach zależy od opadów i nigdy nie jest tam pewny. Podobnie wygląda sytuacja z wiatrami i nasłonecznieniem.

Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest instalacja dużych magazynów energii, które mogłyby się ładować, kiedy są dobre warunki pogodowe, żeby później pokryć zapotrzebowanie, gdy produkcja z OZE będzie niewystarczająca. To zapewni systemowi stabilność i możliwość dostosowania się do nagłych zmian. W zeszłym tygodniu minister Moncecchi ogłosił, że plany budowy elektrowni szczytowo-pompowych są już w zaawansowanym etapie i w ciągu najbliższych dekad zostaną zamknięte ostatnie elektrownie zasilane paliwami kopalnymi.
Elektrownie szczytowo-pompowe to wciąż najpopularniejszy sposób na magazynowanie energii na świecie. Nadwyżki prądu zasilają pompy, które transportują wodę na pewną wysokość, a w czasie zapotrzebowania, następuje odwrócenie procesu i woda spływająca w dół napędza turbiny. Do zalet tej metody należą: duża pojemność, wysoka sprawność, możliwość szybkiego uruchomienia i długa żywotność, w przeciwieństwie do np. akumulatorów.

Przykład Urugwaju pokazuje, że magazyny energii są niezbędnym elementem każdego systemu energetycznego, opartego wyłącznie na OZE. Z tego powodu ich rozwój będzie miał niewątpliwy wpływ na ograniczenie emisji CO2, zwłaszcza jeśli kolejne kraje postanowią odejść od paliw kopalnych. Biorąc pod uwagę światowe trendy, można się tego spodziewać w najbliższych latach - czytamy w BiznesAlert.pl.
GE/Export.gov , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE