ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Śląskie gminy zrealizują inwestycje w OZE warte 170 mln zł
24.05.2019r. 11:19

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, zarząd województwa śląskiego wybrał cztery projekty zakładające inwestycje w odnawialne źródła energii, dla których przyznano dotacje warte 147 mln zł. Konkurs na unijne dotacje na OZE w woj. śląskim miał zostać rozstrzygnięty wcześniej, jednak władze województwa odroczyły jego finał, skutecznie ubiegając się w międzyczasie o dodatkowe środki dla beneficjentów.

W wyniku naboru projektów prowadzonego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, działanie 4.1.3. Odnawialne źródła energii, zarząd województwa wybrał cztery projekty na kwotę dofinansowania prawie 147 mln zł. Dofinansowane inwestycje zostaną zrealizowane na terenie 27 śląskich gmin.

Na dofinansowanie inwestycji w OZE zarząd województwa śląskiego pierwotnie przeznaczył kwotę ok. 76 mln zł. Jednocześnie dokonano podziału tej puli z przeznaczeniem 30 proc. na wsparcie dla projektów grantowych i 70 proc. dla projektów niegrantowych.

Po zamknięciu naboru okazało się, że do urzędu wpłynęło 125 projektów, a zainteresowanie dofinansowaniem 10-krotnie przekroczyło dostępną alokację. Po ocenie, rekomendacje do wsparcia otrzymało 107 projektów, a kwota niezbędna do ich wsparcia musiałaby wynieść ponad 750 mln zł. Tymczasem dostępy budżet pozwalał na dofinansowanie tylko jednego projektu, o charakterze grantowym.

Zarząd województwa śląskiego podjął jednak działania zmierzające do zwiększenia alokacji w konkursie. W pierwszej kolejności zaangażował środki z tzw. rezerwy wykonania, co podniosło pulę do 81,6 mln zł., a równocześnie skierował wniosek do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Finansów o dodatkowe środki z budżetu państwa.

W maju ministerstwo wyraziło zgodę na wykorzystanie dodatkowych 81,6 mln zł z budżetu państwa i dokonanie w tym naborze montażu finansowego ze środkami unijnymi.

Dzięki temu podwojono dostępną alokację, umożliwiając wybór do dofinansowania kolejnych projektów z listy. Jednocześnie zarząd woj. śląskiego podjął decyzję o zmianie układu procentowego puli w podziale - 64 proc. alokacji na projekty grantowe i 36 proc. na projekty niegrantowe.

Dzięki temu z listy projektów grantowych przyznanie dofinansowanie dla trzech wnioskodawców.

Pierwszy z nich to Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego - ten projekt obejmuje 10 gmin: Godów, Marklowice, Pszów, Rydułtowy, Wodzisław Śląski, Krzyżanowice, Racibórz, Żory, Jastrzębie Zdrój, Rybnik. Wartość tego projektu sięga 21,72 mln zł, a przyznane dofinansowanie wynosi 20,54 mln zł.

Drugim beneficjentem jest Gmina i Miasto Czerwionka Leszczyny, która zrealizuje projekt warty 23, mln zł, a dofinansowanie sięgnie 21,84 mln zł.
Trzecim beneficjentem w grupie projektów grantowych jest Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu. Ten projekt obejmuje 10 gmin: Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ujsoły, Żywiec i Łodygowice. Koszt inwestycji wyniesie 55,14 mln zł, a przyznane dofinansowanie sięgnie 52 mln zł.

Natomiast z listy projektów niegrantowych, dofinansowanie otrzyma jeden projekt, złożony przez gminę Zawiercie. Projekt obejmuje inwestycje na terenie podregionu sosnowieckiego i będzie realizowany na terenie 6 gmin: Irządze, Łazy, Poręba, Szczekociny, Zawiercie, Sosnowiec. Wartość tego projektu wynosi 70,95 mln zł, a dofinansowanie sięgnie 53,05 mln zł.

Cały projekt, którego liderem jest Zawiercie, obejmuje montaż 2034 instalacji fotowoltaicznych, 1068 instalacji kolektorów, 250 pomp ciepła na cele c.w.u., 442 pomp ciepła na cele c.w.u. i c.o. oraz 162 kotłów na biomasę. Planowane zakończenie montażu wszystkich instalacji to koniec 2020 roku.

Wiadomo, że tylko w przypadku Sosnowca zostaną zrealizowane inwestycje warte 12,2 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie 8,5 mln zł, a pozostałą część wydatków pokryją mieszkańcy, u których zostanie uruchomione wytwarzanie energii elektrycznej czy ciepła z OZE.

W Sosnowcu, spośród wszystkich projektów, które uzyskały dofinansowanie, 317 dotyczy instalacji fotowoltaicznych, 146 pomp ciepła, 50 zestawów kolektorów słonecznych, a 38 kotłów na pellet.

Ponad 270 mln zł unijnych dotacji

Cała alokacja w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego, która jest przeznaczona na wsparcie działań w zakresie efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i gospodarki niskoemisyjnej wynosi 270,2 mln zł.

Nabory prowadzone są przede wszystkim w formule zintegrowanych inwestycji terytorialnych (ZIT/RIT) i dotychczas ogłoszonych zostało 11 takich naborów, z których zarząd województwa rozstrzygnął 8, wybierając 92 projekty na kwotę dofinansowania ok 102,2 mln zł. Prawie 30 mln zł jest obecnie zaangażowane w trzy subregionalne konkursy, dla których ocena projektów jest w toku.

Natomiast obecnie rozstrzygnięty konkurs, jako jedyny w tym obszarze, był prowadzony w formule otwartej, czyli dawał możliwość pozyskania przez gminy dodatkowych środków poza pulą przypisaną dla poszczególnych subregionów.

W tym roku władze województwa śląskiego przewidują jeszcze jeden nabór wniosków na dotacje z RPO WSL 2014-2020 w ramach puli dedykowanej dla subregionu centralnego.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE