ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Raport Atlantic Council: Powstaje koalicja na rzecz atomu
24.05.2019r. 11:24

21 maja 2019 roku w siedzibie Senatu USA został zaprezentowany raport Atlantic Council pt. "Przywództwo USA w dziedzinie energii jądrowej: innowacje i strategiczne wyzwanie globalne". Powołano także Koalicję ws. energii jądrowej i bezpieczeństwa narodowego - czytamy w BiznesAlert.pl.

Przemawiając na uroczystej prezentacji raportu senator Mike Crapo powiedział, że energia jądrowa zapewnia obecnie ponad połowę bezemisyjnej energii elektrycznej w USA, ale w następnej dekadzie Stany Zjednoczone stracą znaczną część starzejącej się floty jądrowej. - Mówiąc wprost. Energia jądrowa potrzebuje teraz nowego impulsu do rozwoju na wiele następnych lat - dodał.

Senator Crapo wyjaśnił, że w najbliższych dekadach USA muszą stawić czoła takim wyzwaniom, jak zmiany klimatu, wzrost popytu w krajach rozwijających się czy zagrożenia dla bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej. - Tylko energetyka jądrowa może sprostać tym wszystkim wyzwaniom, dlatego tak ważne jest, abyśmy nadal budowali nasze zdolności jądrowe - dodał. Z kolei senator Sheldon Whitehouse w swoim wystąpieniu podkreślił, że energetyka jądrowa pozwoli USA zmniejszyć uzależnienie od paliw kopalnych i innych źródeł emisyjnych. - Pozwoli nam rozwiązać problem zmian klimatu, zanim on nas przytłoczy - dodał.

Obaj senatorowie Mike Crapo i Sheldon Whitehouse byli honorowymi współprzewodniczącymi Grupy Zadaniowej ds. Przywództwa USA w dziedzinie energii jądrowej (Task Force on US Nuclear Energy Leadership) powołanej w 2018 roku przez Atlantic Council Global Energy Center. W jej skład wchodzili cywilni i wojskowi eksperci w zakresie polityki zagranicznej, obrony i energii jądrowej. Wynikiem pracy tego zespołu jest zaprezentowany raport "Przywództwo USA w dziedzinie energii jądrowej: innowacje i strategiczne wyzwanie globalne".

Grupa Zadaniowa stwierdziła, że rozwinięty i prosperujący krajowy sektor energii jądrowej ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego USA, zarówno w powiązaniu z wojskowymi i cywilnymi zastosowaniami energii jądrowej, jak również w polityce zagranicznej. W raporcie zaleca się utrzymanie i rozwój istniejącej floty jądrowej; stworzenie sprzyjającego otoczenia regulacyjnego dla innowacji i nowych technologii; oraz zachęcanie i ułatwianie eksportu energii jądrowej.
Podczas wydarzenia 21 maja 2019 r. prezes i dyrektor generalny Atlantic Council Frederick Kempe ogłosił powołanie Koalicji ws. energii jądrowej i bezpieczeństwa narodowego, która "będzie kontynuowała prace grupy zadaniowej". Koalicja (Nuclear Energy and National Security Coalition - NENSC) jest organizacją działającą pod egidą Atlantic Council Global Energy Center. Jej misją jest zwrócenie większej uwagi na zalecenia polityczne zawarte w raporcie, kontynuacja i podtrzymywanie zainteresowania Kongresu wywołanego jego publikacją, zajęcie się kolejnymi istotnymi kwestiami politycznymi w miarę ich pojawienia się, wspieranie prac innych organizacji o podobnych poglądach i służenie jako punkt zbiorczy dla informacji i analiz na ten temat.
Obecnie energia jądrowa znajduje się w punkcie zwrotnym. W skali globalnej rosnące zapotrzebowanie na niskoemisyjne źródła energii elektrycznej i różnorodność źródeł wytwórczych uczyniły energię jądrową atrakcyjnym i niezawodnym źródłem zasilania działającym w podstawie obciążenia. Nowi interesariusze w dziedzinie energii jądrowej, w tym Chiny - coraz bardziej uznawany lider technologiczny, oraz kraje wschodzące, takie jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska i Turcja, realizują programy rozwoju energii jądrowej w celu poprawy bezpieczeństwa energetycznego, osiągnięcia celów klimatycznych i wykazania się międzynarodowym przywództwem. Tymczasem rozwój energetyki jądrowej w Stanach Zjednoczonych uległ zatrzymaniu. Nawet jeśli energia jądrowa pokrywa dwadzieścia procent całkowitego zapotrzebowania USA na energię elektryczną i stanowi prawie sześćdziesiąt procent bezemisyjnej energii elektrycznej, wiele elektrowni jądrowych zostało zamkniętych lub przewidzianych jest do zamknięcia. Ponadto przywództwo USA w zakresie cyklu paliwowego stale słabnie. Krajowe wydobycie uranu spadło o 93 procent od 1980 r., a po raz pierwszy od ery Roosevelta Stanom Zjednoczonym brakuje krajowych zdolności do wzbogacania uranu dla celów bezpieczeństwa narodowego.
Jeśli Stany Zjednoczone nie będą w stanie sprostać wyzwaniom stojącym przed przemysłem jądrowym w kraju, to znajdą się w sytuacji utraty konkurencyjności za granicą, pozostając w tyle w zakresie rozwoju i komercjalizacji nowych technologii oraz elementów cyklu paliwowego, za krajami, które podchodzą do rozwoju i wdrażania technologii jądrowych w strategiczny sposób. Może to doprowadzić do tego, że kraje będą kierować się raczej w stronę Chin, a nie Stanów Zjednoczonych, w poszukiwaniu nowych technologii nuklearnych, osłabiając tym samym przywództwo USA w dziedzinie technologii i innowacji, bezpieczeństwa i nieproliferacji oraz redukcji emisji. Utrata przywództwa może zagrozić bezpieczeństwu narodowemu, przywództwu gospodarczemu i celom klimatycznym, a także potencjalnie osłabić światowy reżim nieproliferacyjny, zbudowany i utrzymywany przez Stany Zjednoczone.

W świetle tych imperatywów i wyzwań raport Grupy Zadaniowej ds. Przywództwa USA w dziedzinie energii jądrowej powołanej przez Atlantic Council Global Energy Center zawiera szereg zaleceń dla rządu federalnego, które Koalicja wykorzysta do inicjowania i kształtowania rozmowy na temat energii jądrowej i bezpieczeństwa narodowego.

Zalecenia te brzmią następująco:

1. Utrzymanie obecnej floty reaktorów jądrowych poprzez wzmocnienie amerykańskiego cywilnego przemysłu jądrowego - jak również jego łańcucha dostaw i bazy badawczej;
2. Stworzenie sprzyjającego środowiska dla nowych technologii jądrowych, w szczególności poprzez usprawnienie procesu przeglądu i licencjonowania nowych zaawansowanych reaktorów, zwiększenie finansowania rządu USA zaawansowanych badań i rozwoju technologii jądrowych oraz wspieranie krajowej produkcji uranu;
3. Zachęcanie i ułatwianie eksportu energii jądrowej poprzez zapewnienie konkurencyjnego wsparcia finansowego, zreformowanie prawa atomowego w zakresie zawierania porozumień międzynarodowych oraz zbudowanie międzynarodowego programu współpracy jądrowej i rozwoju rynku.
Atlantic Council , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Wyborca 27.05.2019r. 12:02
W świetle naszego partnerstwa z USA, Polska powinna rozważyc kwestię przyśpieszenia rozwoju energetyki jądrowej w tym... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE