ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premier Białorusi rozmawia w Moskwie o wznowieniu tranzytu ropy
24.05.2019r. 12:27

Premier Białorusi Siarhiej Rumas rozmawia w piątek w Moskwie z szefem rosyjskiego rządu Dmitrijem Miedwiediewem o wznowieniu tranzytu ropy Przyjaźnią do Europy Zachodniej i rekompensatach dla Białorusi za straty z powodu zanieczyszczenia ropy płynącej z Rosji.

"Głównym tematem spotkania premierów Białorusi i Rosji ma być wznowienie tranzytu rosyjskiej ropy do Europy oraz ustalenie mechanizmu rekompensat dla Białorusi" - poinformowała agencja Interfax-Zachód, zapowiadając rozmowy. Agencja powołała się na biuro prasowe białoruskiego premiera.

Zapowiedziano, że Rumas odbędzie z Miedwiediewem rozmowy w cztery oczy oraz w poszerzonym składzie. Agencja przypomina, że ustalona przez wicepremierów Białorusi i Rosji, Ihara Laszenkę i Dmitrija Kozaka, "mapa drogowa" przewiduje, że "oczyszczenie białoruskiej części rurociągu biegnącego do granicy z Polską zostanie przeprowadzone przez Białoruś i Rosję bez udziału strony polskiej".

Według tych ustaleń wznowienie dostaw "czystej" ropy na granicę z Polską powinno nastąpić nie później niż w połowie czerwca.

Wcześniej, pisze agencja, strona rosyjska liczyła, że to Polska odpompuje na swoją stronę część zanieczyszczonego surowca. W celu oczyszczenia rurociągu rosyjski Transnieft ma wywieźć z terytorium Białorusi ponad 500 tys. ton zanieczyszczonej ropy do swojego terminalu pod Noworosyjskiem. Z kolei przedstawiciele polskich i niemieckich rafinerii rozmawiali w czwartek z Rosjanami w Warszawie na temat wznowienia dostaw ropy rurociągiem Przyjaźń. Ustalono, że dostawy mogłyby zostać wznowione po 9 czerwca; warunkiem jest przyjęcie reklamacji polskich i niemieckich rafinerii - przekazał PERN. 19 kwietnia poinformowano, że rurociągiem Przyjaźń płynie przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymały PERN oraz ukraińska Ukrtransnafta, a 30 kwietnia także białoruski operator. Tego dnia rano Homeltransnafta całkowicie wstrzymała pobór ropy z Rosji, aby móc wypompować z rurociągu zanieczyszczony surowiec.
Po podjęciu działań przez Rosję ropa dobrej jakości dotarła na granicę Rosji i Białorusi 2 maja, a 4 maja Białorusini wznowili pobór surowca.

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak zapowiadał początkowo, że dostawy do Polski przez rurociąg Przyjaźń zostaną wznowione 20 maja.

W poniedziałek wieczorem szef Biełnaftachimu oświadczył, że wznowienie tranzytu ropy rurociągiem Przyjaźń do Europy zależy nie tylko od Białorusi, ale także od "odpowiednich działań Polski i Ukrainy".

O wznowieniu przesyłu ropy przez ukraińską Ukrtransnaftę w stronę Słowacji i Węgier poinformowano we wtorek.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE