ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Blisko 21 mln zł na instalacje OZE na ziemi rybnickiej i wodzisławskiej
24.05.2019r. 14:44

Kosztem niespełna 21 mln zł prawie 1,5 tys. gospodarstw domowych i innych obiektów na ziemi rybnickiej i wodzisławskiej zostanie wyposażonych w instalacje energetyczne wykorzystujące odnawialnych źródeł. Unijne dofinansowanie wspomoże m.in. fotowoltaikę, pompy ciepła i kotły na biomasę.

Szczegóły przedsięwzięcia przedstawił w piątek w Rybniku Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, który zainicjował projekt i pozyskał unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego.

O udział w projekcie "Łączymy z energią" ubiegało się ponad 1,2 tys. gospodarstw domowych z Godowa, Jastrzębia-Zdroju, Krzyżanowic, Marklowic, Pszowa, Raciborza, Rybnika, Rydułtów, Wodzisławia Śląskiego oraz Żor. Wykonanych zostanie łącznie 1468 instalacji OZE, w tym 1097 instalacji fotowoltaicznych, 130 pomp ciepła i 241 kotłów na pellet z biomasy. Większość instalacji będzie wytwarzać zarówno energię elektryczną, jak i ciepło do ogrzania domów oraz wody użytkowej.

Jednym z beneficjentów projektu jest 130-tysięczny Rybnik, który należy do miast najbardziej dotkniętych przez problem smogu. W tym mieście, na które przypada blisko 4,5 mln zł unijnego dofinansowania, projekt obejmie 240 właścicieli domów jednorodzinnych, którzy w kwietniu ub. roku złożyli stosowne wnioski o dotacje na montaż instalacji OZE.

"Dofinansowania w wysokości do 100 proc. kosztów kwalifikowanych będą przeznaczone na montaż w domach jednorodzinnych kotłów na biomasę, instalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła" - poinformował w piątek prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Projekt realizowany w gminach zachodniej części woj. śląskiego jest jednym z kilku podobnych w regionie - z innego, wartego w sumie ok. 71 mln zł, skorzystają m.in. Sosnowiec, Zawiercie i pobliskie gminy Irządze, Łazy, Poręba i Szczekociny. W sumie na tym terenie powstanie 2034 instalacji fotowoltaicznych: 1068 kolektorów słonecznych, 250 pomp ciepła do grzania wody, 442 pompy ciepła do grzania wody oraz centralnego ogrzewania, a także 162 kotły na biomasę. W samym Sosnowcu, za 12,2 mln zł, do końca 2020 r. zamontowanych zostanie ponad 550 odnawialnych źródeł ciepła i instalacji niskoemisyjnych.

Przedsięwzięcia w gminach są możliwe dzięki rozstrzygnięciu w ostatnich dniach przez zarząd woj. śląskiego konkursu na unijne dofinansowanie przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii. Pierwotnie konkurs miał być rozstrzygnięty ponad pół roku temu. Powodem zwłoki były zabiegi o zwiększenie puli środków na ten cel, która okazała się 11-krotnie mniejsza od potrzeb. Ostatecznie zarządowi województwa udało się podwoić kwotę na wsparcie OZE, z ponad 75 mln zł do blisko 160 mln zł; złożone w konkursie wnioski opiewały łącznie na ok. 840 mln zł.

Środki trafią do 27 gmin. W konkursie mogły uczestniczyć jednostki samorządu terytorialnego (JST), ich związki i stowarzyszenia oraz związane z samorządami podmioty, a także placówki ochrony zdrowia, szkoły wyższe, organizacje pozarządowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego. Dofinansowanie dotyczy budowy i przebudowy infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE