ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premier Białorusi o integracji z Moskwą i rozwiązaniu "kryzysu naftowego"
24.05.2019r. 18:49

Białoruś i Rosja do 21 czerwca przygotują program działań integracyjnych w państwie związkowym. Moskwa zgodziła się też na zwiększenie dostaw ropy na Białoruś i rozmowę o rekompensatach dla Mińska z powodu zanieczyszczenia ropy - powiedział premier Białorusi Siarhiej Rumas.

Jak powiedział w Moskwie Rumas, wraz z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem zlecili grupie roboczej ds. integracji przygotowanie planu działań integracyjnych, który powinien zbliżyć stanowiska "tam, gdzie strony się nie dogadują".

"By do 21 czerwca zbiorczy dokument, najlepiej z mniejszą liczbą rozbieżności, został przedstawiony premierom" - powiedział Rumas, którego cytuje agencja BiełTA.

Rozmowy Rumasa i Miedwiediewa w rezydencji rosyjskiego rządu w Gorkach były poświęcone relacjom dwustronnym, w tym kwestiom dotyczącym współpracy w ramach państwa związkowego.

Rumas mówił w Gorkach, że stanowiska Moskwy i Mińska w sprawie integracji są zbieżne w 70 procentach.

Strona białoruska zapowiadała, że w trakcie spotkania będą omawiane działania na rzecz wznowienia tranzytu ropy do Polski i dalej w kierunku zachodnim, a także - mechanizm rekompensat dla Białorusi. W efekcie zanieczyszczenia surowca poniosła istotne straty, prezydent Alaksandr Łukaszenka mówił o "setkach milionów dolarów". Dotąd nie wznowiono tranzytu przez nitkę Przyjaźni prowadzącą do Polski i Niemiec.
Jak poinformował Rumas, strona rosyjska zgodziła się na dostarczenie dodatkowej ilości ropy do rafinerii w Nowopołocku, by zakłady mogły pracować "nie na 65 proc., a na 100 proc. mocy".

"Oczekujemy, że dosłownie od poniedziałku-wtorku rozpocznie się przemieszczanie niejakościowej ropy w kierunku Rosji, by w ten sposób zwolnić rurociąg w stronę Europy Zachodniej" - powiedział Rumas.

Ponadto białoruski premier oświadczył, że strona rosyjska "po raz kolejny podkreśliła gotowość do rozwiązania kwestii rekompensat dla Białorusi", gdy Mińsk ostateczni wyceni wielkość strat.

Na pogłębienie w integracji w ramach państwa związkowego Białorusi i Rosji otwarcie nalega Moskwa, domagając się od Mińska realizacji zapisów umowy o państwie związkowym z 1999 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE