ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naukowcy chcą walczyć z ociepleniem, pompując do atmosfery dwutlenek węgla
26.05.2019r. 16:02

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda zasugerowali nowatorski - i kontrowersyjny - sposób walki ze zmianami klimatycznymi. Zamiast usuwać dwutlenek węgla z atmosfery, chcą wpuścić go tam więcej - kosztem groźniejszego dla klimatu metanu.

Swój pomysł badacze opisali na łamach "Nature Sustainability". Proponują, by atmosferyczny metan, który jest bardzo silnym gazem cieplarnianym, zmienić w mniej szkodzący dwutlenek węgla.

Większość dotychczasowych scenariuszy mających na celu ograniczenie globalnego ocieplenia do 2 st. C. ponad poziom przedindustrialny jest połączeniem dwóch strategii: zmniejszania emisji dwutlenku węgla oraz jednoczesnego usuwania jego nadmiaru z atmosfery, np. przez sadzenie drzew.

Autorzy nowego badania są zdania, że istnieje trzeci, bardziej kontrowersyjny, ale być może skuteczniejszy sposób. Należy usunąć z atmosfery metan, który choć występuje tam w dużo mniejszych ilościach niż CO2, jest 84 razy silniejszym od niego gazem cieplarnianym.

W 2018 roku stężenia metanu w atmosferze przekroczyły 2,5-krotnie poziom z epoki przedindustrialnej. Naukowcy wskazują jednak, że wyeliminowanie wielu jego źródeł, takich jak uprawa ryżu czy hodowla bydła, byłoby niezwykle trudne oraz kosztowne.

"Alternatywą jest zrównoważyć te emisje przez usunięcie metanu, by efekt netto na ocieplanie atmosfery był zerowy" - tłumaczy jeden z autorów badania Chris Field z Uniwersytetu Stanforda.

Usuwanie metanu z atmosfery stanowi jednak duże wyzwanie, bo jego stężenie w powietrzu jest bardzo niskie. Autorzy publikacji znaleźli rozwiązanie w postaci zeolitów, minerałów glinokrzemianowych, które działałyby jak nasiąkająca metanem gąbka.

"Porowata struktura molekularna, względnie duża powierzchnia i możliwa zawartość miedzi i żelaza czyni zeolity obiecującymi katalizatorami wychwytywania metanu i innych gazów" - mówi prof. Ed Solomon, chemik z Uniwersytetu Stanforda.
Naukowcy wyobrażają sobie gigantyczne urządzenia z elektrycznymi wiatrakami tłoczącymi powietrze do komór wypełnionych sproszkowanymi lub granulowanymi zeolitami. Wychwycony przez nie metan zostawałby następnie podgrzany, by przekształcił się w dwutlenek węgla, który potem uwalniano by do atmosfery.

By przywrócić stężenie metanu w atmosferze do stanu przedindustrialnego, trzeba usunąć z atmosfery ok. 3,2 mld ton tego gazu, szacują badacze. Oznacza to dodatkowe emisje ok. 8 mld ton dwutlenku węgla - czyli aktualnie ilość równoważną globalnym przemysłowym emisjom CO2 z kilku miesięcy.

"Nie jest to mało, ale nie jest to też ilość zmieniająca stan rzeczy" - mówi prof. Rob Jackson z Uniwersytetu Stanforda, który kierował badaniem. Jak przekonuje, jeśli jego plan powiódłby się, udałoby się zmniejszyć globalne ocieplenie o 15 procent.

Nowatorski pomysł ma ponadto przynieść korzyści nie tylko klimatowi, ale też możliwe zyski finansowe, głosi publikacja.

Dotychczasowe koncepcje wychwytywania i przechowywania CO2 są obciążone olbrzymimi kosztami. Proces usuwania metanu z atmosfery też nie będzie tani, ostrzegają jego pomysłodawcy, ale może być opłacalny przy wysokich cenach kompensacji emisji węgla.

Urządzenie o wymiarach 100x100 metrów mogłoby przynosić rocznie nawet miliony dolarów przychodu, a jednocześnie usuwać z powietrza znaczące ilości metanu, szacują naukowcy. Sugerują też, że podobne rozwiązanie - zamiany silniejszego gazu cieplarnianego na słabszy - można zastosować w przypadku pozostałych podgrzewających Ziemię gazów.

"Jeśli opracujemy tę technologię do perfekcji, może ona przywrócić w atmosferze przedprzemysłowe ilości metanu i innych gazów" - uważa prof. Jackson.

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 7 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: max 27.05.2019r. 07:50
Coraz głupsze pomysły. Zastanówmy się : skąd ten Metan w atmosferze pochodzi ? - genialne pytanie.... odpowiedź jest... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 27-05-2019r. 14:34 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: cyborg 27.05.2019r. 08:14
Dlaczego w Unii Europejskiej nie ma systemu pozwoleń na emisję metanu (m.in. z hodowli bydła, trzody i upraw... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 27-05-2019r. 10:25 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ec 27.05.2019r. 08:39
Jeśli raz naukowcy podają, że metan jest 21 razy bardziej "cieplarniany" niż CO2, a tu już jest 84 razy, to... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 27-05-2019r. 09:10 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Egon 27.05.2019r. 08:49
Powolna zmiana narracji. Myślę, że wreszcie zachód zorientował się, że na handlu emisjami zyskują zawsze Chińczycy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE