ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Ceny ropy naftowej nadal pod presją podaży
27.05.2019r. 08:34

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej był najgorszym tygodniem w bieżącym roku. Notowania tego surowca dynamicznie spadły, kontynuując odreagowanie zwyżek z pierwszych kilku miesięcy tego roku. Na początku nowego tygodnia ceny ropy naftowej nadal pozostają pod presją podaży. Cena amerykańskiej ropy WTI dzisiaj rano porusza się tuż powyżej 58 USD za baryłkę, a notowania europejskiej ropy Brent pozostają poniżej poziomu 69 USD za baryłkę.

Nastroje na rynku ropy naftowej wyraźnie pogorszyły się w ubiegłym tygodniu za sprawą sprzyjających niedźwiedziom informacji fundamentalnych. Impulsem do większej zniżki okazały się głównie dane pokazujące kolejny zaskakująco duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA. Ponadto, rozwijający się konflikt Stanów Zjednoczonych i Chin budzi obawy o sytuację w globalnej gospodarce w kolejnych miesiącach i latach. Te obawy są uzasadnione, ponieważ oba kraje mają ogromne znaczenie na globalnym rynku. Dodatkowo, w niedzielę chińska agencja Xinhua opublikowała dość słabe prognozy dotyczące tegorocznej sprzedaży samochodów w Państwie Środka, co również jest jednym z sygnałów spowolnienia gospodarczego.

(600x400)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Niemniej, zniżka notowań ropy naftowej w poniedziałkowy poranek jest na razie relatywnie niewielka, co pokazuje, że strona podażowa nie dominuje na tym rynku istotnie. To również jest fundamentalnie uzasadnione, a kluczowe znaczenie we wspieraniu notowań ropy naftowej ma kartel OPEC. Już za miesiąc kraje zrzeszone w tej organizacji mają podjąć decyzję w sprawie przyszłości porozumienia naftowego. Wiele wskazuje na to, że Arabia Saudyjska i pozostałe państwa kartelu opowiedzą się za przedłużeniem porozumienia, co będzie oznaczało jakąś kontrolę podaży ropy naftowej. To natomiast jest ważny sygnał pokazujący, że OPEC będzie próbował stać na straży cen tego surowca na świecie.

Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej - podobnie jak na rynkach surowcowych ogółem - może być relatywnie spokojna ze względu na obchodzony w Stanach Zjednoczonych Memorial Day i zwiazaną z nim mniejszą aktywnością inwestorów.

(600x400)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE