ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Fotowoltaika, baterie i CSP w jednym miejscu. Razem nawet 800 MW
27.05.2019r. 09:10

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, konsorcjum inwestorów z udziałem francuskiej grupy energetycznej EDF zrealizuje w Maroku projekt zakładający budowę hybrydowej elektrowni, na którą złożą się systemy fotowoltaiczne z bateryjnymi magazynami energii oraz termalna elektrownia słoneczna typu CSP.

Grupa inwestorów, w skład której wchodzą EDF, arabski fundusz Masdar oraz marokańska firma Green Africa, postawi w Maroku hybrydową elektrownię OZE, na którą złożą się instalacje fotowoltaiczne wspomagane bateryjnymi magazynami energii oraz termalne elektrownie słoneczne typu CSP.

O realizację tej inwestycji ubiegały się jeszcze grupy inwestorów z udziałem m.in. francuskiego koncernu energetycznego Engie czy niemieckiego Innogy, jednak marokańska rządowa agencja energetyczna MASEN postawiła na współpracę z EDF i Masdarem, a zwycięskie konsorcjum zyskało prawo do sprzedaży energii w okresie 25 lat po cenie wynoszącej około 0,07 USD/kWh, czyli ok. 0,27 PLN/kWh.

Inwestycja, która zostanie zrealizowana w regionie Gór Atlasu, na terenie ponad 4,1 tys. hektarów, zakłada uruchomienie dwóch elektrowni fotowoltaicznych o mocy po około 150-210 MW oraz dwóch elektrowni CSP o mocy po około 150-190 MW.

Cały projekt o nazwie Noor Midelt ma kosztować, według MASEN, około 785 mln dolarów, a w jego finansowanie mają się zaangażować m.in. niemiecki bank KfW, francuska rządowa agencja rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjny czy Bank Światowy.

Budowa pierwszych instalacji ma się rozpocząć pod koniec tego roku, a uruchomienie produkcji energii z całego kompleksu Noor Midelt zaplanowano na rok 2022. Energia ma popłynąć liczącą 180 km linią 400 kV, która zostanie zbudowana na potrzeby tego projektu.

W elektrowni słonecznej typu CSP (Concentrated Solar Power) rzędy parabolicznych luster nagrzewają ciecz, która po zamianie w parę napędza turbinę produkującą energię elektryczną, przy czym ta technologia daje możliwość zmagazynowania części ciepła i wykorzystania go do produkcji energii elektrycznej w późniejszym terminie.

W Maroku działa już zresztą ogromna elektrownia typu CSP, której moc wynosi 580 MW. Postawiona na terenie około 3 tys. hektarów elektrownia zrealizowana w ramach projektu o nazwie Noor Ouarzazate to największy tego rodzaju obiekt na świecie.

Strategia energetyczna tego kraju przewiduje zwiększenie zainstalowanego potencjału energetyki słonecznej do 2 GW do roku 2020, a energia z CSP ma zaspokajać do tego czasu aż 42 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, dostarczając ją zwłaszcza w czasie wieczornego wzrostu konsumpcji.
Udział OZE w miksie energetycznym Maroka w 2018 roku wyniósł 35 proc., a w roku 2030 ma przekroczyć 50 proc.

MASEN przyznał też kontrakt na budowę ogromnej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 170 MW, którą ma zbudować w Maroku arabska grupa ACWA. Cena za energię zawarta w podpisanej na 20 lat umowie wyniesie około 0,18 PLN/kWh.

Wcześniej ACWA uruchomiła w Maroku ponadto elektrownię słoneczną typu CSP o mocy 160 MW. W tym przypadku przyznana cena za energię w ramach umowy zawartej na 25 lat wynosi około 0,77 PLN/kWh.

Projekt o nazwie Noor I to pierwszy etap budowy ogromnych elektrowni słonecznych CSP na Saharze. Realizacja dwóch kolejnych etapów projektu Noor o mocy 350 MW była przewidziana na koniec 2018 r., a przyznana taryfa za energię wynosi około 0,6 PLN/kWh. O ile w przypadku projektu Noor I zakłada się, że zmagazynowana energia wystarczy do wykorzystania jej w czasie do 3 godzin, o tyle w przypadku projektów Noor II i Noor III ma to być odpowiednio 7 i 8 godzin.

Inna wielka hybrydowa elektrownia łącząca m.in. fotowoltaikę, baterie i CSP powstaje w Chinach.

W położonej na północy Chin prowincji Qinghai w fazie budowy jest elektrownia bazująca na trzech technologiach odnawialnych źródeł energii. Produkowane przez nią nadwyżki energii będą gromadzone w największym chińskim bateryjnym magazynie energii. Baterie pozwalające na zmagazynowanie do 100 MWh energii elektrycznej miał dostarczyć globalny lider w produkcji ogniw i baterii litowo-jonowych CATL.

Na projekt w Qinghai składają się jeszcze farmy wiatrowe o łącznej mocy 400 MW, elektrownie fotowoltaiczne o mocy 200 MW, a także termalna elektrownia słoneczna wykonana w technologii CSP (Concentrated Solar Power) o mocy 50 MW.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Sum 27.05.2019r. 09:42
Jaki w Maroku czy w Chinach jest uzysk energii elektrycznej z 1 kWp? U nas chyba średnio ok 0,1 kW.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE