ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MPiT: Stały Komitet RM za projektem rozszerzającym status prosumenta o małe i średnie firmy
30.05.2019r. 11:27

Projekt poszerzający status prosumenta o małe i średnie firmy przyjął Stały Komitet Rady Ministrów - powiedziała w czwartek PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Według szefowej MPiT za dwa tygodnie powinien się nim zająć rząd.

Dodała: "Mam nadzieję w lipcu parlament przyjmie nowelizację". Podkreśliła, że "zwrot w stronę energii odnawialnej jest faktem".

"Nowelizacja ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii OZE przyjęta dzisiaj przez Stały Komitet Rady Ministrów przede wszystkim rozszerza prosumencką Polskę" - wskazała Emilewicz.

Dodała, że to realizacja zapowiedzianego w styczniu programu Energia plus. "Rozszerzamy status prosumenta na małych i średnich przedsiębiorców. I to jest najważniejsza zmiana w tej ustawie" - powiedziała.

Obecnie, jak wskazała, status ten może uzyskać właściciel domu jednorodzinnego, ale nie przedsiębiorca. "Przedsiębiorca, który założy instalację fotowoltaiczną będzie miał nie tylko prąd na swoje potrzeby. Ale także, jeśli wyprodukuje go w nadmiarze, będzie mógł go oddać do sieci dystrybucyjnych po to, aby w czasie, gdy słońce nie będzie świecić, móc go kupić z sieci ze znacznym opustem" - zaznaczyła minister.

Według Emilewicz "do dwóch tygodni projekt powinien trafić na Radę Ministrów".
O tym, że trwają prace nad projektem noweli ustawy o OZE, która pozwoli objąć systemem prosumenckim sektor MŚP, minister przedsiębiorczości i technologii informowała pod koniec kwietnia. Wyjaśniła, że małe i średnie przedsiębiorstwa miałyby zostać objęte opustami.

Opust to sposób bezgotówkowego rozliczenia energii elektrycznej pobranej przez prosumenta oraz wyprodukowanej w mikroinstalacji. Dla instalacji o mocy do 10 kW za 1 kWh oddaną do sieci prosument może odebrać 0,8 kWh. W przypadku instalacji o mocy 10-40 kW rozliczenie odbywa się w stosunku 1 do 0,7.

Minister mówiła wówczas, że po zmianie prawa panele fotowoltaiczne będzie można instalować na terenie całej posesji, a nie tylko na dachach domów jednorodzinnych.

Zdaniem Emilewicz zmiany w prawie pozwolą przyspieszyć rozwój mikroinstalacji OZE w Polsce i pomóc w osiągnięciu zobowiązań pakietu klimatyczno-energetycznego. Polska zobowiązała się, że do 2020 r. osiągniemy 15-proc. udział OZE w miksie energetycznym.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: political fiction 30.05.2019r. 14:53
Czy napisałem już, że podejrzewam, że załatwiacze interesów z branży OZE okazali się nadzwyczaj skuteczni, w... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 02-06-2019r. 21:55 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: political fiction 30.05.2019r. 14:53
Czy napisałem już, że podejrzewam, że załatwiacze interesów z branży OZE okazali się nadzwyczaj skuteczni, w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE