ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Raport rady europejskich uczonych: przez zmiany klimatu zagrożenia dla zdrowia wzrosną
04.06.2019r. 16:43

Przewiduje się, że przez zmiany klimatu zagrożenia dla zdrowia ludzi wzrosną. Rozwiązania są w zasięgu ręki, ale ich wdrożenie wymaga woli politycznej - wynika z opublikowanego w tym tygodniu raportu rady EASAC skupiającej uczonych z 27 europejskich akademii nauk.

EASAC (European Academies' Science Advisory Council) to rada doradztwa naukowego tworzona przez akademie nauk z 27 krajów Unii Europejskiej. W poniedziałek członkowie rady opublikowali raport "Konieczność działań na rzecz klimatu w celu ochrony zdrowia ludzkiego w Europie". Podsumowanie raportu przesłali PAP we wtorek przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk.

"Dowody wskazują, że zmiany klimatu niekorzystnie wpływają na zdrowie ludzkie i przewiduje się, że zagrożenia dla zdrowia wzrosną. Rozwiązania są w zasięgu ręki i wiele można zrobić, działając na podstawie obecnej wiedzy, ale wymaga to woli politycznej" - napisali przedstawiciele EASAC, podsumowując wyniki raportu.

W komunikacie przypomniano, że przy obecnych tendencjach w zakresie emisji gazów cieplarnianych, do końca wieku przewiduje się wzrost temperatury na świecie o ponad 3 st. C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, a wzrost ten będzie wyższy na lądzie niż w oceanach.

W opublikowanym raporcie naukowcy z EASAC podsumowali wyniki dużej liczby niezależnych badań dotyczących wpływu zmian klimatu na zdrowie oraz strategii przeciwdziałania zagrożeniom dla zdrowia.

W raporcie wymieniono, że za sprawą globalnego ocieplenia ludzkość na świecie częściej będzie miała do czynienia z wysokimi temperaturami i ekstremalnymi zdarzeniami takimi jak powodzie i susze, zanieczyszczenie powietrza i alergeny. Kolejnym ryzykiem dla zdrowia związanym z globalnym ociepleniem jest zmniejszenie bezpieczeństwa żywności i żywienia.
Zmiany klimatu wiązać się też mogą ze zmianą rozmieszczenia niektórych chorób zakaźnych i zwiększoną zachorowalnością na te choroby (przenoszone m.in. przez komary, żywność czy wodę). Eksperci przypominają też, że przy zmianach klimatu liczyć się też należy z rosnącym ryzykiem przymusowej migracji.

Aby zapobiegać zmianom klimatu, konieczne jest - zdaniem autorów raportu - szybkie podjęcie działań.

Ratunkiem noże być m.in. ograniczenie zużycia paliw kopalnych. W raporcie zapisano, że kilkuset tysiącom przedwczesnych zgonów rocznie w UE można zapobiec dzięki gospodarce "bezemisyjnej" - dzięki zmniejszonemu zanieczyszczeniu powietrza. "Ostatnie szacunki sugerują, że około 350 tys. zgonów rocznie w UE można przypisać zanieczyszczeniu powietrza atmosferycznego przez spalanie paliw kopalnych" - streszczono w komunikacie. Podsumowano tam, że siedem milionów dzieci w Europie mieszka w obszarach, w których zanieczyszczenie powietrza przekracza zalecane przez WHO limity, a takie narażenie może wpływać na rozwój mózgu i funkcje poznawcze.

Kolejnym czynnikiem, który zmniejszyć może emisję gazów cieplarnianych jest zmiana nawyków żywieniowych. "Promowanie zdrowszej, bardziej zrównoważonej diety przy zwiększonym spożyciu owoców, warzyw i roślin strączkowych oraz zmniejszeniu spożycia czerwonego mięsa, zmniejszy obciążenie chorobami niezakaźnymi i zmniejszy emisje gazów cieplarnianych" - napisano w raporcie.

"UE musi dołożyć większych starań, aby zapewnić, że oszacowanie wpływu klimatu na zdrowie jest istotną częścią wszystkich proponowanych inicjatyw, a polityka klimatyczna i zdrowotna jest zintegrowana z innymi priorytetami politycznymi, w tym strategiami koordynacji na szczeblu UE i krajowym. Ważne jest również, aby podjąć kroki w celu przeciwdziałania błędnym informacjom o przyczynach i skutkach zmian klimatu, które grożą podważeniem woli politycznej do działania" - napisano w komunikacie.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: realista 05.06.2019r. 07:45
Cała władza w ręce Rad!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ec 05.06.2019r. 08:29
Należy "podjąć kroki w celu przeciwdziałania błędnym informacjom o przyczynach i skutkach zmian klimatu, które... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE