ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Relacja z I edycji Kongresu Kogeneracji
06.06.2019r. 13:30

W dniach 4-6 czerwca 2019 r. w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w Hotelu Król Kazimierz odbyła się I edycja Kongresu Kogeneracji, którą Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych przygotowało we współpracy z Europejskim Centrum Biznesu.

Kongres oficjalnie zainaugurowała ceremonia wręczenia statuetki "Przyjaciel Kogeneracji". Wyróżnienie "Przyjaciel Kogeneracji" przyznawane jest osobom, które swoimi inicjatywami przyczyniły się do rozwoju sektora kogeneracyjnego w Polsce. W tym roku, decyzją Zarządu Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych, trafiła ona na ręce Krzysztofa Tchórzewskiego, Ministra Energii, za wyjątkowy wkład w działania na rzecz tworzenia ram prawnych i instytucjonalnych, pozwalających skutecznie rozwijać kogenerację w naszym kraju. W uzasadnieniu zwrócono uwagę, że bez szeregu inicjatyw i projektów podejmowanych przez Ministerstwo Energii i aktywnej działalności administracji rządowej, nie byłoby ustawy z dnia 14 grudnia 2018 r. o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Dokument ten tworzy ramy prawne, pozwalające realizować projekty wspierające rozwój kogeneracji w Polsce. Pan Minister, koordynując działania w zakresie tworzenia polityki energetycznej Polski, dokłada starań, aby energetyka i ciepłownictwo mogły korzystać ze wsparcia instytucjonalnego, jak również środków zewnętrznych (w tym pochodzących z funduszy Unii Europejskiej) w procesach modernizacji i transformacji. Pan Minister jest od lat zaangażowany na rzecz promocji produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu. Wielokrotnie na szczeblu lokalnym, regionalnym i międzynarodowym zabiera głos w kwestiach związanych z rozwojem kogeneracji. Wyróżnienie tytułem "Przyjaciela Kogeneracji" to również podkreślenie zasług na rzecz ochrony środowiska oraz efektywności energetycznej. Ministerstwo Energii pod kierownictwem Pana Ministra dostrzega całokształt uwarunkowań towarzyszących rozwojowi kogeneracji w naszym kraju. Dziś bowiem, bez szerokiego spojrzenia na kontekst społeczny, zdrowotny, ekologiczny i ekonomiczny trudno mówić o skutecznym rozwoju energetyki, w tym ciepłownictwa.

Debatą otwierającą I Kongres Kogeneracji był panel pt. "Kogeneracja 2.0". Moderatorem debaty (jak i całego Kongresu) był Wojciech Jakóbik - Redaktor Naczelny, BiznesAlert.pl zaś udział w niej wzięli: Krzysztof Tchórzewski - Minister Energii; Sławomir Mazurek - Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Środowiska; Wojciech Dąbrowski - Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych, Prezes Zarządu, PGE Energia Ciepła S.A.; Jarosław Głowacki - Prezes Zarządu, PGNiG Termika S.A.; Piotr Górnik - Prezes Zarządu, Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.; Anna Kędziora-Szwagrzak - Prezes Zarządu, Veolia Energia Łódź S.A.; dr hab. Mariusz Swora - Adwokat, Rada Odwoławcza ACER. Początek debaty poświęcony był wyzwaniom związanym z transformacją sektorów energii, w szczególności pod kątem roli kogeneracji i ciepłownictwa w realizacji celów polityki energetycznej Polski i Unii Europejskiej. Następnie odniesiono się do problematyki finansowania rozwoju oraz mechanizmów wsparcia kogeneracji. Zaproszeni goście skoncentrowali się z jednej strony na nowym systemie wsparcia z drugiej - na nowym podejściu i towarzyszącym mu szansom i wyzwaniom. Na koniec zwrócono uwagę na korzyści społeczne rozwoju kogeneracji: nie tylko w rozumieniu likwidacji niskiej emisji i wysokich standardów wytwarzana ciepła, ale również jako oszczędność paliw pierwotnych.

W debacie pt. "Europejskie znaczy polskie szanse i wyzwania dla energetyki" w roli prelegentów wystąpili: Małgorzata Gajecka - Zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej, Urząd Miasta Łodzi; Przemysław Kołodziejak - Wiceprezes Zarządu, PGE Energia Ciepła S.A.; Małgorzata Mika-Bryska - Dyrektor ds. Regulacji i Relacji Publicznych, Veolia Energia Polska; Jacek Szymczak - Prezes Zarządu, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie; dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński prof. nadzw. PŁ - Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, Politechnika Łódzka. W pierwszej kolejności uczestnicy dyskusji odnieśli się do założeń pakietu klimatyczno-energetycznego, zwłaszcza pod kątem wyzwań dla lokalnych producentów energii elektrycznej i ciepła. Omówione zostały m.in. dyrektywy EPBD, EED i RED II. Następnie zastanawiano się nad kierunkami transformacji ciepła, na koniec zaś starano się zarysować koszty dostosowania przedsiębiorstw do nowych wymagań wynikających z pakietu klimatyczno-energetycznego.

Trzeci panel dyskusyjny zatytułowany był "Kogeneracja na rynku energii - stan obecny i nowe wyzwania", zaś udział w nim wzięli: Norbert Grudzień - Wiceprezes Zarządu ds. Inwestycji i Zarządzania Majątkiem PGE GiEK S.A.; Jacek Janas - Prezes Zarządu, Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie; Teresa Laskowska - Dyrektor, Izba Gospodarcza Gazownictwa; Andrzej Midera - Zastępca Dyrektora Departamentu Zarządzania Systemem, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.; Tomasz Świetlicki - Dyrektor Departamentu Elektroenergetyki i Ciepłownictwa, Ministerstwo Energii; Tomasz Wilczak - Członek Zarządu, Wiceprezes Zarządu ds. Technicznych, PGNiG TERMIKA S.A. Prelegenci rozpoczęli dyskusję od szerokiego omówienia sytuacji na rynku energii i jego transformacji. Stanowiło to wstęp do rozważań na temat roli kogeneracji w krajowym i lokalnym rynku energii elektrycznej i współpracy z systemem elektroenergetycznym. Starano się również odpowiedzieć na pytanie, czy rynek energii elektrycznej zapewni rozwój kogeneracji.

Debatą zamykającą tegoroczną edycję Kongresu Kogeneracji był panel pt. "Ciepłownictwo filarem nowoczesnej energetyki". W roli uczestników debaty wystąpili: Sławomir Burmann - Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Operacyjny, Veolia Energia Łódź S.A.; Piotr Górnik - Prezes Zarządu, Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.; Dorota Jeziorowska - Starszy Specjalista w Departamencie Elektroenergetyki i Ciepłownictwa, Ministerstwo Energii; Przemysław Kołodziejak - Wiceprezes Zarządu, PGE Energia Ciepła S.A. Dyskusja podzielona została na trzy części: w pierwszej zastanawiano się nad kwestią nowoczesnego ciepłownictwa opartego na scentralizowanych źródłach produkcji energii elektrycznej i ciepła w kogeneracji. Pozwoliło to na nakreślenie możliwych strategii rozwoju sektora ciepłowniczego w Polsce. Na koniec zaś poproszono prelegentów o próbę nakreślenia przyszłego modelu rynku ciepła.

Interesująca dyskusja, zarówno pomiędzy uczestnikami paneli, jak i dzięki licznym pytaniom z sali świadczy o dużym zainteresowaniu poruszonymi tematami i stanowi punkt wyjścia do debaty w kolejnej edycji Kongresu Kogeneracji, który odbędzie się w przyszłym roku. Szczegóły: www.kongreskogeneracji.pl

Kongres Kogeneracji był wspierany przez liczne grono firm partnerskich oraz partnerów medialnych, które angażowały się w przygotowania wspomnianego przedsięwzięcia.

Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych główny organizator oraz Europejskie Centrum Biznesu, współorganizator I Kongresu Kogeneracji pragnie szczególnie podziękować Partnerom Strategicznym: Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o., PGE Energia Ciepła S.A., PGNiG Termika, Grupa Veolia w Polsce za wsparcie i zaangażowanie merytoryczne w Kongres. Podziękowania należą się także Patronom Medialnym: Portalowi BiznesAlert, Centrum Informacji o Rynku Energii CIRE.PL, Portalom z Grupy Xtech: energetykacieplna.pl i elektroinzynieria.pl, Czasopismu Nowa Energia, Magazynowi, Magazynowi Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja, Portalowi Gramwzielone.pl, Magazynowi INSTAL, Portalowi Trendy w Energetyce, Magazynowi Biomasa, Magazynowi Smart Grids Polska, Portalowi Teraz Środowisko, Warsaw Business Journal, Portalowi Energetykon.pl, Magazynowi Nowoczesne Technologie w Przemyśle, Magazynowi Law Business Quality.
ECB

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE