ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Węgry zawarły umowę gazową z Rosją na 2020 r.
06.06.2019r. 18:46

Węgry zawarły w czwartek umowę z Rosją na dostawy gazu na 2020 r. - powiedział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto agencji MTI z Petersburga, gdzie bierze udział w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym.

"Zaopatrzenie Węgier w gaz z kierunku rosyjskiego jest zapewnione, gwarantują to dzisiejsze porozumienia" - powiedział Sziijarto po spotkaniu z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem i ministrem przemysłu Denisem Manturowem.

Wcześniej węgierski minister spotkał się z ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem i prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem.

Jak dodał Sziijarto, dzięki podpisanym w czwartek porozumieniom ilość gazu niezbędna dla węgierskiego przemysłu i gospodarstw domowych na 2020 r. częściowo już fizycznie, a częściowo na podstawie umów jest do dyspozycji.

Minister podkreślił, że pod koniec września do węgierskich magazynów zostaną dostarczone 2 mld metrów sześciennych gazu. Parafowano też porozumienie, zgodnie z którym kolejne 2 mld m sześc. rosyjskiego gazu dotrze na Węgry przez Austrię.

Szijjarto zwrócił uwagę, że nadal nie została zawarta umowa między Rosją i Ukrainą w sprawie tranzytu gazu na przyszły rok. Dodał, że z tego względu Węgry muszą zadbać o to, by potrzebna w przyszłym roku ilość gazu jeszcze w tym roku dotarła do ich zbiorników przez Ukrainę.

Według węgierskiego ministra współpraca z Rosją ma dla Węgier szczególne znaczenie ze względu na energetykę i wymianą handlową. "Widzimy, że zachodnioeuropejskie kraje dynamicznie zwiększają współpracę gospodarczą, handlową i inwestycyjną z Rosją. My jeszcze nie osiągnęliśmy takiego tempa, ale zawarte dzisiaj porozumienia oznaczają kolejny krok do przodu pod względem zaopatrzenia Węgier w energię i zwiększenia wymiany handlowej z zagranicą" - zaznaczył.
Dodał, że kolejne rozmowy gazowe z Rosją będą dotyczyć już roku 2021 i następnych.

Szijjarto uznał za dobrą wiadomość, że ponownie ruszyły dostawy rosyjskiej ropy na Węgry, a węgierskim i rosyjskim firmom udało się wyjaśnić problemy związane z jakością surowca, które doprowadziły do wstrzymania dostaw.

30 maja węgierska grupa naftowo-gazowa MOL potwierdziła, że na Węgry dociera już rurociągiem Przyjaźń ropa odpowiadająca normom jakościowym. Sekretarz stanu w resorcie innowacji i technologii Peter Kaderjak powiedział w czwartek, że surowiec ten nie docierał na Węgry przez 35 dni i w tym czasie MOL wykorzystał 255 tys. ton ropy zmagazynowanej w węgierskich zbiornikach.

Szijjarto wyraził zadowolenie z faktu, że wzrosła obecność węgierskiego przemysłu farmaceutycznego w Rosji, gdyż koncern Richter, który już wcześniej zainwestował na rosyjskim rynku ponad 100 mln euro, teraz produkować będzie lek o nazwie cariprazine. Obecnie trwają rozmowy o wprowadzeniu go na listę produktów dotowanych.

Minister zapowiedział też, że jeszcze w tym roku zostanie uruchomione połączenie lotnicze między Budapesztem i Kazaniem. Jak dodał, podpisał także porozumienie z obwodem samarskim, który jest jednym z wiodących regionów motoryzacyjnych w Rosji.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE