ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Putin skrytykował działania przeciwko Nord Steam 2
07.06.2019r. 17:27 07.06.2019r. 13:59

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w piątek na sesji plenarnej Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu, iż projekt gazociągu Nord Stream 2 próbują "torpedować" te kraje, które przywykły, że "ich rachunki płacą inni".

Putin przekonywał, że celem Nord Stream 2 jest "podwyższenie bezpieczeństwa energetycznego Europy i stworzenie nowych miejsc pracy", a także, że "w pełnej mierze odpowiada on interesom" uczestników - państw europejskich i Rosji.

"Jeśli nie odpowiadałby tym interesom, to nigdy nie zobaczylibyśmy obecności naszych partnerów europejskich" - oświadczył.

Jednak - jak ocenił - nie jest to zgodne z interesami tych, którzy "przyzwyczaili się do tego, że wszystko wolno, że ich rachunki mają płacić inni". Mówił, że z tego powodu "projekt bez końca próbuje się torpedować", co nazwał "destrukcyjną praktyką".

Wymienił w tym kontekście także działania wobec chińskiego koncernu Huawei, których celem jest - jak ocenił - "wypchnięcie go w bezceremonialny sposób z globalnego rynku". Ostrzegł, że ta sytuacja "w niektórych kręgach już jest nazywana pierwszą wojną technologiczną nadciągającej epoki cyfrowej".
Rosyjski prezydent mówił o kryzysie światowego modelu gospodarczego i ostrzegał przed jego nową formą, w której "ogólne zasady międzynarodowe" będą zastępowane "mechanizmami jednego kraju". Wskazał, że w ten sposób postępują Stany Zjednoczone, "rozszerzając swoją jurysdykcję na cały świat".

Ocenił także, że dolar amerykański jako waluta rezerwowa "przekształcił się dzisiaj w instrument nacisku kraju-emitenta na cały pozostały świat". Wezwał do "przemyślenia roli" amerykańskiej waluty.

Zaproponował, by "przeprowadzić swego rodzaju +demilitaryzację+ najważniejszych sfer gospodarki globalnej" i "wyłączyć z wojen handlowych i sankcyjnych dostawy pierwszej potrzeby". Wymienił w tym miejscu lekarstwa, sprzęt medyczny i systemy energetyczne, "które pozwalają zmniejszyć obciążenie dla środowiska naturalnego i klimatu".

Putin przemawiał na sesji plenarnej forum w Petersburgu, w której udział wzięli także: sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, prezydenci: Chin - Xi Jinping i Bułgarii - Rumen Radew oraz premierzy: Słowacji - Peter Pellegrini i Armenii - Nikol Paszynian.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE