ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nord Stream 2 przyznaje, że projekt gazociągu może być opóźniony
07.06.2019r. 14:57

Czas oczekiwania na decyzję Danii może opóźnić Nord Stream 2. Przyznaje to dyrektor finansowy projektu Paul Corcoran cytowany przez TASS. Natomiast Władimir Putin i Gerhard Schroeder krytykują Duńczyków. Ten drugi obarcza winą USA i Ukrainę - czytamy w BiznesAlert.pl.

Zdaniem dyrektora Corcorana brak zgody Danii "na czas" może przesunąć uruchomienie dostaw przez gazociąg Nord Stream 2 na 2020 rok. To kolejne potwierdzenie informacji opublikowanych przez BiznesAlert.pl w maju. Opóźnienie uruchomienia gazociągu zmusi Rosjan do dalszego korzystania z gazociągów ukraińskich, a przez to do podpisania tymczasowego porozumienia po zakończeniu umowy przesyłowej z końcem tego roku.

Z kolei rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak stwierdził, że nie ma żadnych przeszkód, aby Dania udzieliła zgody na budowę Nord Stream 2. Postawił zatem tezę inną, niż dyrektor Corcoran. - Przykładem jest zakończona sukcesem budowa gazociągu Nord Stream 1. Z punktu widzenia wymogów środowiskowych oraz trasy, wniosek w sprawie Nord Stream 2 niczym nie różni się od wniosku w sprawie Nord Stream 1 - podkreślił.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w piątek na sesji plenarnej Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu, iż projekt gazociągu Nord Stream 2 próbują "torpedować" te kraje, które przywykły, że "ich rachunki płacą inni".

Putin przekonywał, że gdyby Nord Stream 2 nie odpowiadał interesom jego uczestników, to w projekcie nie braliby udziału europejscy partnerzy Rosji.

Jednak - jak ocenił - nie jest to zgodne z interesami tych, którzy "przyzwyczaili się do tego, że wszystko wolno, że ich rachunki mają płacić inni". Nazwał to "destrukcyjną praktyką". Rosyjski prezydent nie wymienił z nazwy żadnego kraju.
Były niemiecki kanclerz, a obecnie przewodniczący komitetu akcjonariuszy Nord Stream 2 AG, Gerhard Schroeder stwierdził, że dotychczasowy brak decyzji Danii to efekt nacisków Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.

- Mamy tylko nadzieję, że teraz, gdy zbliżają się wybory w Danii i powstanie nowy rząd, będziemy mogli prowadzić z nim rozsądny dialog. Chcę tylko dodać, że prawo europejskie jest przestrzegane, a jakiekolwiek opóźnienia są wykluczone - stwierdził podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu.

Przypomniał, że prace budowlane są prowadzone w Rosji, Szwecji, Finlandii oraz w Niemczech. - Cały czas czekamy na zgodę. Możliwe jest, że tak długie oczekiwanie jest związane z naciskami ze strony Stanów Zjednoczonych i Ukrainy - mówił Schroeder.

Jego zdaniem, to właśnie przez te naciski spółka Nord Stream 2 AG doświadczyła działań Danii przeciwko projektowi. - W ten sposób Dania staje w opozycji do swoich partnerów - Niemiec i Unii Europejskiej. Rzeczywiście jest to sprzeczne z zapewnieniem stabilnych i bezpiecznych dostaw gazu, tak samo jak z unijnym prawem. Nie jest jasne, dlaczego nadal nie zostało wydane pozwolenie na budowę gazociągu - powiedział Schroeder.

W połowie kwietnia spółka odpowiedzialna za budowę gazociągu Nord Stream 2 złożyła trzeci wniosek o pozwolenie na położenie go na wodach terytorialnych na południe od Bornholmu. Pod koniec listopada 2017 roku duński parlament przyjął ustawę, która zezwala rządowi na odrzucanie projektów rurociągów ze względu na zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa lub polityki zagranicznej. Kopenhaga ma rozstrzygnąć, czy pozwoli na poprowadzenie Nord Streamu 2 przez duńskie morze terytorialne - czytamy w BiznesAlert.pl.
TASS / RIA Novosti ,

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE