ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

"Społecznie odpowiedzialni - regionalnie o przyszłości". Konferencja z okazji 5-lecia Fundacji Enea
07.06.2019r. 17:39

W Poznaniu pojawiła się nowa inicjatywa, która jest przestrzenią do debaty na temat nowych możliwości rozwoju lokalnego i poprawy jakości życia w Wielkopolsce. Fundacja Enea, z okazji jubileuszu 5-lecia działalności, zorganizowała konferencję "Społecznie odpowiedzialni - regionalnie o przyszłości". Uczestniczyli w niej przedstawiciele środowisk biznesowych i akademickich oraz organizacji społecznych. Zorganizowana w Poznaniu przez Fundację Enea i Forum Odpowiedzialnego Biznesu konferencja umożliwiła także poznanie prowadzonych już dobrych praktyk dotyczących współpracy biznesu i sektora pozarządowego. Gościem specjalnym wydarzenia był Jaś Mela, założyciel Fundacji Jaśka Meli "Poza Horyzonty".

Fundacja Enea powstała w 2014 r., aby realizować istotne zadania społeczne, odpowiadające na potrzeby i oczekiwania lokalnych społeczności głównie z terenów, na których Grupa Enea jest aktywna biznesowo. Fundacja Enea od pięciu lat jest inicjatorem i partnerem społecznie odpowiedzialnych działań zarówno w Grupie Enea, jak i poza nią. Obecnie prowadzi siedem autorskich projektów, a w ciągu roku wspiera i koordynuje dziesiątki wydarzeń przy współudziale stowarzyszeń, fundacji, placówek oświaty i instytucji działających przy samorządach - na terenach, na których aktywne biznesowo są spółki z Grupy Enea.

- Fundacja Enea to nasza odpowiedź na oczekiwania i potrzeby społeczności lokalnych. Dostarczając energię elektryczną naszym klientom, nie zapominamy o wspieraniu inicjatyw prospołecznych i pomocy tam, gdzie ona jest niezbędna. To wielka odpowiedzialność, ale i satysfakcja z działania na rzecz naszych lokalnych środowisk, naszych małych ojczyzn - powiedział Piotr Adamczak, wiceprezes Enei ds. handlowych. - Od ponad pięciu lat pracownicy-wolontariusze naszej Grupy wspierają działania Fundacji, angażując wiele energii i empatii, aby zmieniać nasze otoczenie. Bez nich trudno byłoby zrealizować wiele inicjatyw - dodał Piotr Adamczak.

- Działalność tak dużej firmy jak Grupa Enea wpływa na jej otoczenie, w szczególności na społeczności lokalne, dla których jesteśmy gwarantem bezpieczeństwa dostaw energii, ważnym pracodawcą i partnerem w wielu przedsięwzięciach. Dlatego - zgodnie z wartościami Grupy Enea - działamy na rzecz zrównoważonego rozwoju, a w szczególności edukacji, kultury i sztuki, ochrony zdrowia i środowiska naturalnego. Jesteśmy aktywnym i odpowiedzialnym partnerem społeczności lokalnych, wśród których funkcjonujemy - powiedział Sławomir Krenczyk, prezes Fundacji Enea.

Konferencja "Społecznie odpowiedzialni - regionalnie o przyszłości" miała na celu poszerzenie wiedzy na temat współpracy międzysektorowej oraz rozbudowanie i umocnienie relacji między partnerami społecznymi. Dodatkowo stanowiła ona inspirację dla nowych pomysłów i projektów społecznych przynoszących korzyść dla lokalnych społeczności.

- Najważniejszym przekazem tego wydarzenia było pokazanie wartości współpracy i prowadzenia aktywnego dialogu z interesariuszami - zarówno dla biznesu, jak i jego otoczenia. To kluczowe aspekty, które mają pozytywny wpływ na życie społeczności lokalnych i stan środowiska naturalnego oraz rozwój samych przedsiębiorstw. Potrzebujemy firm - liderów, które rozumieją to podejście i działają zgodnie z nim - podsumowała Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu. - Dziękujemy firmie Enea, naszemu partnerowi strategicznemu, za inicjatywę organizacji konferencji "Społecznie odpowiedzialni - regionalnie o przyszłości". Spotkanie w Poznaniu okazało się niezwykle wartościową przestrzenią, także do dalszego rozwoju współpracy na rzecz poprawy jakości życia w Wielkopolsce - dodała.

W trakcie konferencji zwracano uwagę na to, że działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu powinny odbywać się zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i regionalnym. Bardzo ważne są więc inicjatywy adresowane do lokalnych społeczności, ukierunkowane na dzielenie się wiedzą oraz na budowanie pozytywnych relacji i wzajemnego zaufania między sektorami. Łączenie doświadczeń jest najlepszym inkubatorem innowacyjności i poszukiwania rozwiązań dla istotnych problemów teraźniejszości i wyzwań przyszłości.

- Zależy nam na tym, aby współpraca między biznesem i organizacjami pozarządowymi rozwijała się i przynosiła korzyść tym, którzy być może sami o pomoc nie umieją zabiegać. Potrzeby są duże. Jednak dostrzegamy potencjał, który w nas tkwi poparty możliwościami. Ważne, żeby wszyscy, działający w biznesie i w ramach NGO umieli po ludzku współpracować. Uważam, że najistotniejszy jest ciąg dalszy konferencji - jej owoc, czyli to co uda nam się razem zdziałać - powiedziała Barbara Grochal, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej, Oddział w Poznaniu.

Gościem specjalnym wydarzenia był Jasiek Mela - podróżnik, społecznik, mówca motywacyjny, uczestnik wyprawy na Biegun Północy wraz z Markiem Kamińskim. W 2008 r. założył Fundację Jaśka Meli "Poza Horyzonty", która jako jedyna pomaga osobom po amputacjach w każdym wieku, dofinansowując zakup protez, rehabilitację, pomoc psychologiczną, a przede wszystkim - pokazując, że mimo tragicznych doświadczeń można żyć pełnią życia i realizować swoje pasje oraz marzenia.

- Przysłuchując się tej konferencji mam wielką, szczerą nadzieję, że przykłady konkretnych działań otworzą ludziom umysły na poczucie, że ja w swoim miejscu pracy, w swojej firmie będę mógł coś zrobić, pomóc np. podopiecznym domu dziecka. To jest czas, kiedy możemy pokazywać wachlarz przeróżnych możliwości pomagania; pokazać, że każdy z nas może dorzucić małą cegiełkę - powiedział Jasiek Mela, podróżnik, mówca motywacyjny.

Wśród najważniejszych programów Fundacji Enea są działania na rzecz dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów: Enea Akademia Sportu promuje aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. We współpracy ze szkołami, Enea pomaga szkolić i trenować ok. 3 000 dzieci z Poznania, Gorzowa Wielkopolskiego i Piły. Enea Akademia Talentów to program stypendialny dla utalentowanych uczniów i szkół działających na rzecz rozwoju talentów swoich podopiecznych. W dwóch dotychczasowych edycjach Enea przyznała łącznie 58 grantów i stypendiów dla szkół oraz utalentowanych uczniów. Enea dla pokoleń. Wspólnie o bezpieczeństwie to cykl warsztatów, w czasie których - we współpracy ze strażakami - Fundacja Enea edukuje starsze osoby w zakresie bezpieczeństwa konsumenckiego i przeciwpożarowego.

Integralną częścią strategii Grupy Enea jest także poszanowanie środowiska naturalnego. Fundacja Enea wspiera proekologiczne działania również podczas lokalnych inicjatyw proekologicznych, włączając w nie lokalne społeczności i pracowników. Enea EkoProjekty jest jedną ze społecznie odpowiedzialnych inicjatyw Enei, które związane są z troską Grupy Enea o środowisko. Projekt realizowany jest wspólnie z Lasami Państwowymi - to dziewięć prośrodowiskowych wydarzeń adresowanych do lokalnych społeczności z terenu działania Grupy Enea.

Dużą część działalności Fundacji Enea stanowią projekty charytatywne, w których udział biorą pracownicy. Energię mamy we krwi to program promujący honorowe krwiodawstwo na skalę całej Grupy Enea. Krwiobusy w 2018 r. pojawiły się w najważniejszych lokalizacjach, w których działają spółki Grupy. Od marca ub.r. pracownikom Grupy Enea udało się wspólnie zebrać ponad 150 litrów krwi.

Silnym fundamentem inicjatyw na rzecz społeczności lokalnych jest wolontariat pracowniczy. W Grupie realizowane są dwa programy wolontariatu kompetencyjnego: Pierwsza pomoc - ratownictwo przedmedyczne oraz Nie taki prąd straszny, a także wolontariat akcyjny. Siłą Grupy Enea są ponadto projekty społeczne realizowane przez poszczególne spółki, w tym m.in. działania Enei Operator na rzecz ochrony rybołowa, czy ekologiczne warsztaty edukacyjne realizowane przez Eneę Wytwarzanie i Eneę Połaniec.

Dzięki pracy i zaangażowaniu ludzi związanych z Fundacją - wolontariuszy Grupy Enea oraz partnerów społecznych - udało się zrealizować ponad trzysta inicjatyw prospołecznych.
Enea

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE