ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prawnicy Nord Stream 2 składają zażalenie na Duńską Agencję Energii
10.06.2019r. 08:47

Koszty budowy Nord Stream 2 mogą wzrosnąć. Duński dziennik Politiken podaje, że rozpatrywanie trzeciego wniosku przez Duńską Agencją Energii zwiększy koszty budowy gazociągu o 2 -3 mld duńskich koron. Prawnicy Nord Stream 2 składają zażalenie na "zwłokę" agencji. Chodzi o dłuższą trasę gazociągu oraz opóźnienie. Spółka Nord Stream 2 AG przyznała już, że opóźnienie może wynieść nawet do sześciu miesięcy - czytamy w BiznesAlert.pl.

Duński dziennik Politikien podaje, że brak duńskiego zezwolenia na budowę Nord Stream 2 przez duńskie morze terytorialne lub wyłączną strefę ekonomiczną zwiększy koszty realizacji projektu "znacznie bardziej niż wcześniej szacowano". Wydatki mają być większe o 2 do 3 mld duńskich koron (270 - 400 mln euro). Pierwszy z trzech wniosków o zgodę na poprowadzenie gazociągu przez duńskie terytorium złożono jeszcze w 2017 roku. Gazociąg zgodnie z aktualnym kosztorysem ma kosztować ok. 9,5 mld euro.

Dziennik sugeruje, że "duński opór" może skończyć się w sądzie. Politiken dotarł do wniosku kancelarii prawniczej Bech-Bruun reprezentującej spółkę Nord Stream 2 AG w 100 procentach należącą do Gazpromu, skierowanego do Rady ds. Zażaleń Energetycznych, w którym domaga się odszkodowania od Duńskiej Agencji Energii za wezwanie do przedstawienia trzeciego wniosku. Prawnicy twierdzą, że ta prośba "opóźnia projekt i jest nielegalna". Dziennik nie pozostawia jednak złudzeń i nie daje szans na sukces apelacji. Rada rozpatruje takie wnioski w ciągu siedmiu miesięcy. Rozstrzygnięcie nie pojawi się zatem w tym roku. Kolejną sprawą do rozstrzygnięcia byłaby wielkość odszkodowania.

Spółka Nord Stream 2 AG odpowiedziała na pytania Politiken, nie skomentowała wniosku, ale dodała, że "dodatkowe koszty tej wielkości same w sobie są dobrym powodem, dla którego każda firma próbuje zabezpieczyć własne interesy."
Henning Kothe, niemiecki kierownik projektu Nord Stream 2, podkreślił podczas niedawnej na konferencji prasowej w Moskwie, że harmonogram projektu zależy wyłącznie od Danii i przyznał, że jeśli niezbędne zezwolenia ze strony duńskiej nie pojawią się teraz, projekt zostanie opóźniony ". Dyrektor Gazpromu Dmitrij Chandoga podkreślił rosyjskie rozczarowanie zaistniałą sytuacją. -To bardzo dziwne. Uważamy Danię za kraj, który zawsze przestrzega międzynarodowego prawa i regulacji, i mamy nadzieję, że tak też będzie w tym przypadku. - powiedział.

Nord Stream 2 przyznaje w dokumentacji przesłanej Duńskiej Agencji Energii, że projekt będzie gotowy w drugim kwartale 2020 roku, czyli liczy się z opóźnieniem o nawet pół roku w stosunku do pierwotnego terminu ustalonego na koniec 2019 roku.

Podczas ostatniego Forum Ekonomicznego w Petersburgu, prezes Aleksiej Miller powiedział, że sam proces układana rur przez duńskie terytorium może zająć pięć miesięcy. Do tego jednak potrzebne jest zakończenia konsultacji i opiniowania wniosku. Duńska Agencja Energii przeprowadzi 19 czerwca wysłuchania w sprawie trzeciego wniosku w sprawie budowy morskiego odcinka Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii. W przypadku pozytywnego zakończenia procedury rura będzie w zależności od przyjęto wariantu dłuższa o 8 lub 25 km od propozycji z pierwszego wniosku - czytamy w BiznesAlert.pl.
Politiken , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE