ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Ropa naftowa rozpoczęła tydzień w defensywie
10.06.2019r. 11:48

Inwestorzy skupili się na ryzyku dla światowego wzrostu gospodarczego i popytu, co spowodowało ostatni spadek cen ropy o 10 USD. Ponadto tygodniowy raport w sprawie zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych okazał się niekorzystny po kolejnym dużym wzroście amerykańskich zapasów.

Tygodniowy wzrost zapasów o 22,5 mln baryłek ropy i jej produktów był największy od czasu rozpoczęcia tej ewidencji w 1990 r.

Jednak ożywienie cen światowych akcji w efekcie poprawy nastrojów oraz wsparcia technicznego i psychologicznego na poziomie 50 USD/b w przypadku ropy WTI i 60 USD/b w przypadku ropy Brent było wystarczająco mocne, aby przyciągnąć nowych kupujących.

W perspektywie krótkoterminowej rynek skupi się na miesięcznych raportach: EIA (publikacja 11 czerwca), OPEC (13 czerwca) i MAE (14 czerwca). Inwestorzy przeanalizują te raporty pod kątem jakichkolwiek zmian w zakresie prognozowanego popytu.

Trudność poruszania się po rynku, na który oddziałuje kilka istotnych, a przy tym sprzecznych sił, została udowodniona, kiedy to ostatnio, po tygodniowym utrzymywaniu się w granicach przedziału, cena ropy Brent nieoczekiwanie gwałtownie poszła w dół. Spadek o 10 USD w kierunku kluczowego wsparcia na poziomie 60 USD/baryłka nastąpił w wyniku decyzji prezydenta Donalda Trumpa o nałożeniu taryf celnych na import z Meksyku, aby wymusić ograniczenie napływu imigrantów z Ameryki Środkowej. Ostatnio miało miejsce krótkie wybicie w dół po wspomnianym sprzecznym z trendem sezonowym wzroście amerykańskich zapasów ropy.

Naszym zdaniem przecena związana z recesją mogła już się zakończyć po tym, jak ropa Brent znalazła wsparcie w okolicach 60 USD/b. Dalszy spadek poniżej tego poziomu mógłby sygnalizować powrót do minimum z grudnia, na co obecne fundamenty absolutnie nie wskazują, przynajmniej dopóki struktura krzywej forward dla ropy Brent sugeruje ograniczone widełki. Natychmiastowy kontrakt z terminem w sierpniu plasuje się obecnie w okolicach 3 USD/b powyżej ceny realizacji w ciągu sześciu miesięcy, co stanowi najwyższy poziom od niemal pięciu lat.

(800x446)
Ole Hansen
Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE