ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

PGNiG Termika ...i sokoły
10.06.2019r. 12:51

6 osobowa (2 + 4) rodzina sokołów zadomowiła się na dobre na koronie komina należącej do PGNiG Termika Ciepłowni Kawęczyn.

Na koronie komina Ciepłowni Kawęczyn (prawie 300 m nad poziomem terenu), w dniach 10-12 maja wykluły się cztery samce Sokoła wędrownego, które zostały zaobrączkowane w 29 maja br. Oznacza to, że jesteśmy firmą przyjazną środowisku, a m.in. o tym zadecydowała...nasza para sokołów, która kawęczyński komin, już od dwóch lat, wybrała sobie za miejsce do życia i rozwoju. Rodzice piskląt to matka Czarnooka i ojciec Bielan. Nasze dorosłe sokoły i małe sokolątka są pod ścisłą opieką Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół", które również odpowiadało za ich obrączkowanie.

Ciekawostką jest, że ptaki oznaczamy obrączkami ornitologicznymi - które są w kolorze złotym dla ptaków wychowywanych na terenach miejskich - i obrączkami obserwacyjnymi 1 BW, 2 BW, 3 BW, 4 BW. Nasze sokolątka, co widać na zdjęciach, mają obrączki obserwacyjne w kolorze niebieskim, który oznacza ptaki dzikie.Sokół wędrowny jest gatunkiem objętym w Polsce ochroną gatunkową ścisłą. Ptaki te w latach 60 i 70 ze względów na szerokie stosowanie pestycydów znajdowały się na skraju wymarcia. Od lat 90 prowadzona jest reintrodukcja gatunku. Sokoły wędrowne w naturze nie budują własnych gniazd, korzystają z pustych domostw innych ptaków m.in. bielików, jastrzębi czy bocianów. W Warszawie i okolicach znanych jest 5 miejsc gniazdowań tych ptaków: Pałac Kultury i Nauki, Elektrociepłownia Żerań (PGNiG Termika), Ciepłownia Kawęczyn (PGNiG Termika), Konstancin-Jeziorna, Bielany.

W PGNiG Termika Sokoły wędrowne zadomowiły się w 2016 roku na kominie w Elektrociepłowni Żerań, gdzie udało im się wychować 2 młodych. W ubiegłym roku, również na kawęczyńskim kominie wykluły się dwa samce.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć (w załączeniu) oraz do filmu z obrączkowania: https://termika.pgnig.pl/sokol_wedrowny

Uwaga! Konkurs!

W związku z powyższym Biuro Komunikacji PGNiG Termika ogłasza konkurs na nadanie imion dla czwórki rodzeństwa. Szczegóły konkursu wraz z regulaminem w załączeniu. Zapraszamy do zabawy!!!
PGNiG Termika
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE