ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Saudyjski minister energii: Putin w październiku odwiedzi Arabię Saudyjską
10.06.2019r. 13:33

Saudyjski minister energii Chalid al-Falih oświadczył w poniedziałek, że w październiku Arabię Saudyjską odwiedzi prezydent Rosji Władimir Putin. Falih przyjechał do Moskwy na rozmowach z rosyjskim ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem.

Cytowany przez agencję Reutera Falih zauważył, że Rosja jest jedynym eksporterem ropy naftowej wciąż niezdecydowanym, czy należy do końca roku przedłużyć porozumienie z grudnia 2018 roku o ograniczeniu wydobycia tego surowca; porozumienie zostało zawarte między Organizacją Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) a jej sojusznikami. Falih dodał, że w Rosji na ten temat trwa dyskusja.

"Myślę, że ostatnim krajem, który jeszcze nie wskoczył na pokład, jest Rosja (...) - powiedział Falih w wywiadzie dla rosyjskiej agencji TASS, cytowanym przez Reutera. - Wyraźnie w kraju trwają dyskusje na temat dokładnej ilości (ropy), jaką Rosja powinna produkować w drugiej połowie roku". Dodał, że kolejną okazją do rozmów z Nowakiem w tej sprawie będzie zaplanowany na 28-29 czerwca szczyt państw G20 w Japonii.

Z kolei rosyjski minister zauważył, że jeśli porozumienie nie zostanie przedłużone, to nie można wykluczyć scenariusza, w którym ceny ropy spadną do 30 USD za baryłkę. Dodał, że istnieje duże ryzyko wystąpienia na rynku nadpodaży ropy oraz że Moskwa musi rynek ten ściślej monitorować, by móc podjąć w lipcu wyważoną decyzję.
Szef największego rosyjskiego producenta ropy koncernu Rosnieft Igor Sieczyn, jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Władimira Putina, ostrzegał przed przedłużeniem porozumienia, argumentując, że stwarza ono dla Moskwy strategiczne zagrożenie, ponieważ może pozwolić Stanom Zjednoczonym na przejęcie na rynku rosyjskiego udziału.

Na początku grudnia 2018 roku, podczas 175. sesji OPEC w Wiedniu, państwa OPEC i ich sojusznicy, w tym Rosja, uzgodniły, że ograniczą wydobycie ropy naftowej o 1,2 mln baryłek dziennie.

Arabia Saudyjska, nieformalny przywódca OPEC, naciskała na Rosję, by znacząco obniżyć wydobycie surowca na świecie i uniknąć nadpodaży, a tym samym zapobiec dalszym spadkom cen ropy spowodowanym zwiększonym wydobyciem przez największych producentów.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE