ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Japonia planuje ograniczenie emisji dwutlenku węgla poprzez większe wykorzystanie energii jądrowej
11.06.2019r. 09:27

Japonia wzywa do dalszych wysiłków na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla poprzez promowanie odnawialnych źródeł energii, ale także energii jądrowej, mimo awarii reaktorów w Fukushimie w 2011 roku.

Biała księga energetyczna, przyjęta przez Radę Ministrów, zawiera stwierdzenie, że Japonia stoi przed "pilnym zadaniem" zmniejszenia emisji dwutlenku węgla z zakładów energetycznych, które w dużym stopniu polegały na paliwach kopalnych, aby zrekompensować niedobory czystej energii jądrowej powstałe po wyłączeniu reaktorów w następstwie awarii w Fukushimie. Są one obecnie powoli przywracane do pracy przy utrzymujących się nastrojach antynuklearnych od czasu kryzysu z 2011 roku.

Japonia chce dalszego rozwoju energii odnawialnej i wyznaczyła dla niej cel od 22 do 24 procent udziału w bilansie energetycznym, przy jednoczesnym utrzymaniu energii jądrowej na tym samym poziomie. Zobowiązała się również do 2030 r. zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 26 procent w stosunku do poziomu z roku 2013. Jak dotąd osiągnęła 7-procentową redukcję i robi postępy, ale niezbędne są dalsze wysiłki - stwierdza się we wspomnianym raporcie i dodaje, że koszty energii odnawialnej również muszą spaść.

O ile odnawialne źródła energii stanowią 16 procent japońskiego bilansu energetycznego, to energia jądrowa pozostawała na poziomie ok. 6 procent w 2018 r. (działa zaledwie 9 reaktorów spośród istniejących 37), co jest niewiele w porównaniu z celem od 20 do 22 procent zawartym w przyjętym dokumencie. Węgiel i gaz ziemny stanowią 74 procent.

Przed trzęsieniem ziemi i tsunami w 2011 r., które zniszczyły systemy chłodzenia reaktorów w elektrowni jądrowej w Fukushimie i doprowadziły do zniszczenia trzech reaktorów, energia jądrowa stanowiła około jednej trzeciej japońskich dostaw energii.
Pomimo ambicji rządu w zakresie energii jądrowej, ponowne uruchamianie reaktorów następuje powoli, ponieważ organy nadzoru jądrowego poświęcają więcej czasu na kontrole w ramach surowszych standardów bezpieczeństwa przyjętych po Fukushimie. Operatorzy często decydują się na wyłączanie i demontaż starych reaktorów zamiast inwestowania w dodatkowe środki bezpieczeństwa.

Powolne przywracanie pracy reaktorów spotęgowało problem z dużym zapasem plutonu reaktorowego zgromadzonym w Japonii, który stał się przedmiotem międzynarodowego zainteresowania i obaw. Japonia, która zgromadziła 47 ton plutonu pochodzącego z wypalonego paliwa, próbowała spalać go w reaktorach energetycznych (stosując paliwo MOX), aby zmniejszyć tę ilość po tym, jak krajowy program recyklingu paliw utknął w martwym punkcie.

Zapas ten jednak nie maleje z uwagi na małą liczbę działających reaktorów, i eksperci wzywają do podjęcia bardziej zdecydowanych kroków, aby się go pozbyć podnosząc argument, że japoński pluton sprawia, iż wezwania Tokio do nierozprzestrzeniania broni jądrowej są mniej wiarygodne.

Około 37 ton wypalonego paliwa jest przechowywane we Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie było przetwarzane, ponieważ Japonii brakuje możliwości jego przerobu w kraju. Rzecznik zakładów przerobu w Rokkasho twierdzi, że zgromadzony materiał jest ściśle monitorowany przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej i nie ma ryzyka proliferacji.
AP , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE