ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron: ciepło z kopalni ogrzeje i schłodzi
11.06.2019r. 09:30

W Zakładzie Górniczym Brzeszcze zakończono inwestycję modernizacji stacja sprężarek - poinformował Tauron Wydobycie. Jak zaznacza spółka energooszczędna stacja produkująca sprężone powietrze zasili wiele urządzeń w kopalni, które poprawiają bezpieczeństwo oraz ułatwiają pracę załogi.

Jak informuje Tauron zmodernizowana stacja sprężarek zapewnia wystarczającą ilość powietrza dla ZG Brzeszcze, dzięki czemu było możliwe zakończenie współpracy ze Spółą Restrukturyzacji Kopalń w zakresie dostaw sprężonego powietrza.

Z informacji grupy wynika, że energochłonność nowych sprężarek Almig P600+ jest o 20 proc.niższa niż dotychczas stosowanych. Nowe sprężarki zostały wyposażone również w układ sterowania zapewniający płynną regulację, dzięki czemu możliwa jest produkcja sprężonego powietrza w ilości dostosowanej do czasowego zapotrzebowania zakładu górniczego. Jednocześnie nowa stacja w ZG Brzeszcze została wyposażona w układ odbioru ciepła ze sprężonego powietrza, które może być wykorzystane do celów grzewczych, wpływając przy tym na zwiększenie sprawności instalacji sprężania powietrza oraz ekologię.

Duża część energii elektrycznej zużywanej przez sprężarki jest zamieniana na tzw. ciepło sprężania. Ciepło to jest odzyskiwane poprzez zabudowany w rurociągu sprężonego powietrza wymiennik ciepła. Następnie ciepło może zostać przekazane do dalszego wykorzystania m.in. do ogrzewania oraz celów sanitarnych. W przyszłości istnieje możliwość wykorzystania ciepła w powierzchniowej instalacji chłodniczej przeznaczonej do schładzania wyrobisk podziemnych. Odzysk ciepła sprężania generuje oszczędności finansowe oraz wpływa korzystnie na czystość środowiska poprzez zmniejszenie emisji CO2.
- W ZG Brzeszcze prowadzony jest program inwestycyjny, który ma zapewnić stabilne i efektywne prowadzenie działalności produkcyjnej kopalni. Odtwarzane i unowocześniane są ogniwa technologiczne, a w najbliższym czasie prowadzone będą prace związane z dostosowaniem dołowej infrastruktury sieci wyrobisk górniczych do perspektywicznej działalności wydobywczej oraz dalsze odtwarzanie i unowocześnianie mocy produkcyjnych ukierunkowanych na wzrost efektywności procesów wydobywczych i wspomagających - mówi Sławomir Obidziński, prezes zarządu Taurona Wydobycie.

Program inwestycyjny dla ZG Brzeszcze obejmuje lata 2016-2025 przy obecnym zaawansowaniu prac na poziomie około 48 proc. Od 2021 w ZG Brzeszcze roku zaczną też pracować dwie instalacje kogeneracyjne o mocy 2,7 MWe każda do produkcji energii elektrycznej i cieplnej z gazu pochodzącego z odmetanowania kopalni. Przyczynią się one nie tylko do bardziej efektywnego wykorzystania energii chemicznej zawartej w metanie skupionym w górotworze, ale również do zwiększenia udziału Grupy w rrynku mocy - projektowany przychód z instalacji, jako jednostek wytwórczych JW1 to ok. 19 mln zł w okresie 17 lat.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE