ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej protestowali przed Ministerstwem Energii
11.06.2019r. 12:20

Kilkuset górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) protestowało we wtorek przed Ministerstwem Energii. Domagali się m.in. pozostawienia na stanowisku prezesa spółki Daniela Ozona, a odwołania przewodniczącej Rady Nadzorczej (RN) Haliny Buk.

W czasie, kiedy przed budynkiem resortu energii trwał protest, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich organizacji związkowych w siedzibie spółki obradowała Rada Nadzorcza.

Manifestujący związkowcy domagali się m.in. pozostawienia na stanowisku prezesa spółki Daniela Ozona. "Nie bronimy prezesa, bronimy naszej spółki i interesów pracowniczych" - powiedział przewodniczący NSZZ "S" z kopalni Knurów (należącej do JSW).

Podkreślił, że Ozon wyprowadził spółkę z zapaści finansowej, a także doprowadził do wypłacenia pracownikom zaległości finansowych. Radzie Nadzorczej, a przede wszystkim jej przewodniczącej Halinie Buk zarzucił, iż podejmując - jak ocenił - nietrafne decyzje - działa na szkodę spółki, a ostatecznie jej pracowników. Jedną z takich decyzji miała być - według związkowców - decyzja o przekazaniu środków JSW na budowę bloku w Elektrowni Ostrołęka.

Podczas protestu związkowcy otrzymali informację o odwołaniu przez RN prezesa Ozona. Na tę wiadomość zareagowali okrzykami "hańba". Przewodniczący NSZZ "Solidarność" w JSW Sławomir Kozłowski ocenił, że za dymisją Ozona stoli szef resortu energii. "Minister Tchórzewski destabilizuje JSW" - zarzucił.

Związkowcy przygotowali petycję, w której domagali się m.in. odwołania ze stanowiska Buk. Zapowiedzieli, że przekażą ją ministrowi energii. "Chodź do nas" - skandowali. Po kilku minutach w drzwiach budynku resortu pojawił się Tchórzewski. Przywitały go okrzyki "złodzieje" i dźwięk wuwuzel.

"Wasze płace są jedne z większych w Polsce (...), moją sprawą jest, żeby tak było" - powiedział szef resortu. Odnosząc się do odwołania prezesa spółki, Tchórzewski podkreślił: "Wiadomo wam jest, że Rada Nadzorcza straciła zaufanie do prezesa i ja też".
Podczas pełnej emocji wymiany zdań związkowcy zarzucali ministrowi, że godząc się na odwołanie Ozona działa na niekorzyść spółki. Twierdzili, że był to najlepszy z dotychczasowych prezesów. Podkreślali, że nie tylko dbał o firmę, ale i o ludzi.

"Moim zadaniem jest, (...) ponieważ reprezentuję Skarb Państwa, żebyście byli bezpieczni i żebyście bezpiecznie funkcjonowali i żeby spółka była w nadal w takiej dobrej sytuacji, jak jest. To jest moje zdanie. Ja muszę tych rzeczy pilnować, jestem za to odpowiedzialny" - podkreślił Tchórzewski.

Minister zaprosił przedstawicieli związkowców do rozmów. "Ja zapraszam waszych przedstawicieli, żebyśmy spokojnie przeszli i porozmawiali" - powiedział. Część związkowców krzyczało, że jest na to za późno i skandowała: "Tchórzewski - dymisja". Mimo tego przedstawiciele związkowców udali się na rozmowy.

Po kilku kilkunastu minutach delegacja związkowa opuściła gmach ministerstwa. "Powiedzieliśmy ministrowi, że w świetle zmian w Radzie Nadzorczej oczekujemy rzetelnego konkursu. Możliwość udziału w nim powinien mieć prezes Ozon" - powiedział Kozłowski po spotkaniu. Zapowiedział, że górnicy nie zaprzestaną protestów dopóki "minister będzie ręcznie sterował spółką".

Konflikt między Radą Nadzorczą a związkowcami wybuchł w JSW w styczniu tego roku. Związki sprzeciwiały się wówczas spodziewanemu - jak mówili ich przedstawiciele - odwołaniu prezesa spółki Daniela Ozona oraz planowanemu przekazaniu (czemu stanowczo zaprzeczał resort energii) środków JSW na budowę bloku w Elektrowni Ostrołęka.

W czasie trwania pikiety JSW podała w komunikacie, że Daniel Ozon, od ponad dwóch lat kierujący Jastrzębską Spółką Węglową (JSW), został odwołany ze stanowiska jej prezesa. Pełnienie obowiązków prezesa rada powierzyła Robertowi Małłkowi, od ponad trzech miesięcy delegowanemu z rady do zarządu JSW.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Iks 11.06.2019r. 12:55
Przyjdzie nowy i "bezpiecznie" powyrzucać protestujących z pracy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE