ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kurs JSW traci po odwołaniu prezesa; rynek obawia się zaangażowania spółki w projekty non-core
11.06.2019r. 14:45

Kurs akcji JSW traci we wtorek ponad 5 proc. po odwołaniu prezesa Daniela Ozona. Inwestorzy obawiają się, że rośnie teraz ryzyko zaangażowania się węglowej spółki w projekty non-core, np. energetyczne.

"Informacja o odwołaniu prezesa Daniela Ozona jest negatywna. Rynek traktował prezesa jako gwaranta, że - mimo różnych politycznych pomysłów - środki z FIZ nie zostaną wykorzystane. Spółka ma w FIZ zgromadzone 1,8 mld zł, ma też ok. 1,6 mld zł gotówki. Po tym odwołaniu jednoznacznie rośnie ryzyko, że JSW zaangażuje się w jakieś projekty, np. w sektorze energetycznym. Pojawiał się już temat Ostrołęki C, należącej do Tauronu kopalni Janina, czy elektromobilności, ale nie można wykluczyć, że pojawi się też coś innego. Obstawiałbym, że do tego dojdzie, pytanie tylko, jaka będzie skala zaangażowania: czy spółka wyda na jakieś projekty 1 mld zł, czy więcej. To jest teraz ryzyko dla rynku, bo samo odwołanie Ozona było już dyskontowane przez rynek od dłuższego czasu" - powiedział PAP Biznes Zbigniew Porczyk, analityk Trigon DM.

Na wzrost ryzyka zaangażowania JSW w projekty niezwiązane z podstawową działalnością wskazuje też Paweł Puchalski, analityk Santander BM.

"W przeszłości prezes JSW walczył, by gotówka pozostawała w spółce (na koniec I kwartału pozycja gotówkowa netto wynosiła 3,3 mld zł), nalegając, by środki były wydawane wyłącznie na wewnętrzne potrzeby inwestycyjne JSW. Polscy inwestorzy mają świadomość, że kontrolowane przez Skarb Państwa spółki wydają środki na inwestycje non-core (Autosan/PGG/Polimex itd.), a zmiana na stanowisku prezesa JSW zwiększa ryzyko, że spółka wyda środki na inwestycje spoza podstawowej działalności. Co więcej, po tym jak Tauron ostatnio wystawił na sprzedaż kopalnię Janina, hipotetyczna transakcja przejęcia kopalni przez JSW (naszym zdaniem potencjalnie niekorzystna dla wartości spółki i EBITDA) może być po tym odwołaniu bardziej realna" - napisał Puchalski w komentarzu.

"Dodatkowo, związki zawodowe w JSW mają - naszym zdaniem - duże oczekiwania, a dobre wyniki JSW w 2018 roku i w I kwartale 2019 roku mogą skutkować większą presją, by nowy prezes nagrodził pracowników JSW jakimś przyzwoitym bonusem w 2019 roku, co potencjalnie pogorszy wyniki trzeciego kwartału" - dodał analityk Santander BM.

Porczyk z Trigon DM ocenił też, że po odwołaniu prezesa Ozona temat przejęcia aktywów Prairie Mining albo się odkłada mocno w czasie, albo będzie w ogóle zarzucony.

"Tymczasem ta transakcja byłaby bardzo pozytywna dla JSW" - powiedział Porczyk.

Dodał, że jest też ryzyko, że nie będzie dywidendy w JSW za 2018 rok. Zarząd spółki zarekomendował wypłatę 1,71 zł dywidendy na akcję.
"To nie jest duża kwota, więc dużego negatywnego zaskoczenia nie będzie" - ocenił analityk.

O godz. 14.45 kurs JSW traci 5,1 proc. Akcje Prairie Mining tanieją blisko 16 proc.

We wtorek rada nadzorcza JSW odwołała prezesa Daniela Ozona. Jak podała w oświadczeniu szefowa rady Halina Buk, głównym powodem decyzji była "utrata zaufania do prezesa zarządu wynikająca z ograniczania radzie nadzorczej dostępu do informacji przy podejmowaniu kluczowych decyzji".

Przeciwni takiej decyzji są związkowcy z JSW, którzy pikietowali siedzibę Ministerstwa Energii; ich przedstawiciele przyszli też przed warszawski biurowiec, gdzie odbyło się posiedzenie rady nadzorczej, nie zostali jednak wpuszczeni do środka. Związkowcy zapowiadają wszczęcie sporu zbiorowego w spółce.

Daniel Ozon kierował firmą od marca 2017 roku - najpierw jako pełniący obowiązki prezesa, oddelegowany do tej funkcji przez radę nadzorczą, a od listopada 2017 r. jako prezes spółki.

Kadencja zarządu JSW, na którego czele stał Ozon, kończy się w połowie tego roku, z chwilą odbycia zwyczajnego walnego zgromadzenia JSW. W końcu maja rada nadzorcza ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa JSW i jego czterech zastępców w nowej, trzyletniej kadencji. Nowy zarząd ma być wyłoniony w ostatnim tygodniu czerwca.

Obecnie, decyzją rady, obowiązki prezesa JSW pełni Robert Małłek, który od lutego br. - na podstawie delegowania z rady nadzorczej - pełnił funkcję wiceprezesa spółki ds. strategii i rozwoju.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE