ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bułgaria. Kolejne trudności z rozbudową system przesyłu gazu
11.06.2019r. 18:03

Bułgarska spółka Topliwo 2 zaskarżyła do sądu wyniki przetargu na dostawy rur dla interkonektora gazowego, mającego powiązać bułgarski i grecki system przesyłu gazu; budowa nie może ruszyć - poinformował we wtorek portal Mediapool.

Budowę interkonektora, który ma umożliwić dywersyfikację dostaw gazu do Bułgarii, formalnie rozpoczęto 22 maja w obecności premierów Aleksisa Ciprasa i Bojko Borisowa. Interkonektor o długości 182 km, z czego ok. 150 km w Bułgarii, ma zapewnić połączenie między gazociągowymi systemami Grecji i Bułgarii. Nitka o wartości 220 mln euro i maksymalnej przepustowości 5,5 mld metrów sześć. gazu rocznie połączy greckie Komotini i bułgarską Starą Zagorę. Surowiec powinien popłynąć w drugiej połowie 2020 r.

Przetarg na dostawę rur o wartości 58 mln euro wygrała grecka firma Corinth Pipeworks. Oferty Topliwa 2 nie uwzględniono, gdyż nie odpowiadała ona kryteriom udziału w przetargu. Bułgarska spółka zaskarżyła jego wyniki do komisji antymonopolowej, która wcześniej wydała decyzję korzystną dla greckiego uczestnika. Obecnie Topliwo 2 złożyło skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Inwestor interkonektora, koncern ICGB powinien rozpocząć układanie rur za cztery miesiące i liczy, że do tego czasu spór zostanie rozstrzygnięty przez bułgarski sąd i nie dojdzie do opóźnienia w harmonogramie prac.

Ewentualne opóźnienie budowy grozi Bułgarii stratami, gdyż w drugiej połowie 2020 r. powinna ona już otrzymywać tą drogą gaz z Azerbejdżanu. Umowę z azerskim SOCAR-em na dostawy 1 mld m sześć. surowca rocznie podpisano kilka lat temu. Jeśli interkonektor nie będzie gotowy na czas, Bułgaria będzie zmuszona zapłacić za nieodebrany gaz.
Analogicznymi stratami grozi Bułgarii decyzja konsorcjum saudyjskiej firmy Arkad Engineering i włoskiego joint venture Arkad ABB o zaskarżeniu do komisji antymonopolowej procedury wyboru wykonawcy bułgarskiego odcinku gazociągu Turecki Potok, o której poinformowano w poniedziałek.

Dyrektor operatora sieci przesyłowo-magazynowej Bułgartransgaz Władimir Malinow przyznał we wtorek w wywiadzie dla radia publicznego, że skarga może mieć bardzo poważne następstwa. Zaapelował do komisji antymonopolowej o rozpatrzenie jej w możliwie najkrótszym terminie. "Procedura ze skargami może przeciągnąć się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. W zależności od jego orzeczenia podpisujemy albo z Arkadem, albo z drugim uczestnikiem" - oświadczył.

Do czasu wydania orzeczenia prace zostają wstrzymane, co grozi poważnym opóźnieniem budowy. Chodzi o przedłużenie gazociągu Turecki Potok przez Bułgarię, Serbię i Węgry do austriackiego hubu gazowego Baumgarten, skąd dostawy byłyby kierowane istniejącymi już połączeniami do Austrii i na Słowację.

Pierwsza nitka bułgarskiego odcinka o długości 474 km ma wejść do eksploatacji na początku 2020 r., kiedy gaz powinien popłynąć do Serbii. Pełną moc w ilości 15 mld m sześć. rocznie odcinek ten ma osiągnąć do końca 2020 roku. Niedotrzymanie terminu grozi Bułgarii karami Gazpromu, który zarezerwował ok. 80 proc. mocy przesyłowej bułgarskiego odcinka gazociągu Turecki Potok.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE