ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kanadyjskie laboratorium opracowało nową technologię monitorowania reaktorów jądrowych
12.06.2019r. 09:24

Kanadyjskie laboratorium Canadian Nuclear Laboratories Ltd (CNL) opracowało nową technologię wykorzystującą detektory neutronów do monitorowania reaktora i jego zabezpieczenia przed możliwością proliferacji. Może zostać ona wykorzystana do niezależnej weryfikacji działań reaktora jądrowego i monitorowania szczelnych rdzeni niektórych małych reaktorów modułowych (SMR).

Czasopismo naukowe Nature Communications opublikowało artykuł autorstwa pracowników CNL Bryana van der Ende, Liqiana Li, Davida Godina i Bhaskara Sur, który przedstawia wyniki projektu badawczego demonstrującego możliwość stosowania wielkopowierzchniowych detektorów neutronów do monitorowania reaktorów jądrowych w odległości do 100 metrów poza osłoną reaktora, jako potencjalnego narzędzia badającego sposób jego zabezpieczenia przed proliferacją. Umożliwia to weryfikację składu materiału rozszczepialnego bez dostępu do rdzenia reaktora i może mieć ważne zastosowanie w systemie zabezpieczeń jądrowych (safeguards) i innych działaniach nieproliferacyjnych. Badania przeprowadzono w reaktorze NRU CNL, który od tego czasu został wycofany z eksploatacji.

Prezentowana technika może również znaleźć zastosowanie do monitorowania szczelnych rdzeni w niektórych projektach SMR, powiedział przedstawiciel CNL. Laboratorium ostatnio złożyło wniosek patentowy na ochronę tej technologii.

Typowe środki w ramach systemu zabezpieczeń Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) obejmują okresowe kontrole, weryfikację w trybie off-line i nadzór wideo działań związanych z cyklem paliwowym. Główny autor nowej technologii, van der Ende powiedział, że podejście zaproponowane przez CNL może zaoferować bardziej praktyczne i efektywne kosztowo rozwiązanie problemu monitorowania reaktorów niż to stosowane obecnie. Technologia CNL otrzymała "bardzo pozytywne" opinie podczas wielu konferencji na temat technologii nieproliferacji i zabezpieczeń. "Biorąc pod uwagę te opinie, patent i publikację w Nature Communications, wierzymy, że ta obiecująca metodologia ma świetlaną przyszłość" - stwierdził van der Ende.
"Badania CNL pokazują, że detektory neutronów mogą służyć jako realne, ekonomiczne i skuteczne uzupełnienie obecnych technologii monitorowania reaktorów", powiedziała Kathy McCarthy, wiceprezes ds. Nauki i Technologii w CNL, "Obecnie trwają prace nad dokładniejszym zbadaniem potencjalnego wykorzystania tej technologii i uważamy, że to odkrycie może przynieść korzyści agencjom monitorującym obiekty jądrowe i organom regulacyjnym na całym świecie".

Opracowanie opierało się na projekcie badawczym przeprowadzonym w ramach strategicznej inicjatywy CNL w zakresie detekcji jądrowej, kryminalistyki i reagowania kryzysowego, który był finansowany przez Atomic Energy of Canada Limited.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE