ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W śląskiej gminie powstanie ponad 700 instalacji OZE
12.06.2019r. 11:00

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, mieszkańcy gminy Czerwionka-Leszczyny będą kolejnymi beneficjentami unijnych dotacji na odnawialne źródła energii, które pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Dzięki przyznaniu unijnej dotacji gmina Czerwionka-Leszczyny zainstaluje odnawialne źródła energii w budynkach na terenie miasta i gminy.

Wartość projektu realizowanego w Czerwionce-Leszczynach wynosi 23 mln zł, natomiast wysokość pozyskanego dofinansowania to 21 mln zł.

Projekt obejmuje montaż 765 instalacji OZE. Inwestycje obejmą montaż 461 instalacji fotowoltaicznych, 46 zestawów solarnych, 97 pomp ciepła c.w.u. oraz 161 pomp ciepła do c.w.u. i c.o.

Adrian Strzelczyk, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Środowiska śląskiej gminy, wylicza, że początkowo wpłynęło 689 wniosków, z czego do wniosku o dotację zostało włączonych 546, a pozostała część poprawnych formalnie aplikacji znajduje się na liście rezerwowej.

- Do złożenia projektu przygotowywaliśmy się dłuższy czas. Rozpoczęliśmy od spotkań z mieszkańcami, podczas których określili oni swoje potrzeby i oczekiwania. Informowaliśmy mieszkańców o możliwości złożenia wstępnej deklaracji przystąpienia do projektu. To pozwoliło nam na przygotowanie wstępnych zestawień oraz konkretnych dokumentów. Następnym etapem było już przyjmowanie wniosków mieszkańców - komentuje przedstawiciel gminy Czerwionka-Leszczyny.

To już kolejna unijna dotacja na montaż odnawialnych źródeł energii na terenie województwa śląskiego.

Zarząd Województwa Śląskiego przypomina, że przyznanie kolejnych dotacji na OZE jest możliwe dzięki wynegocjowaniu dodatkowych środków w wysokości 81,6 mln zł z budżetu państwa, co pozwoliło podwoić dofinansowanie dla inwestycji związanych z budową i przebudową infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych w województwie.

W naborze projektów prowadzonym w ramach RPO WSL, działanie 4.1.3. Odnawialne źródła energii, zarząd województwa wybrał 4 projekty na kwotę dofinansowania prawie 147 mln zł. Te pieniądze zapewnią na terenie 27 gmin realizację infrastruktury OZE.

W ramach konkursu na dofinansowanie projektów środkami z RPO WSL z działania 4.1.3. zarząd pierwotnie przeznaczył kwotę 76 mln zł. Jednocześnie dokonał podziału tej puli z przeznaczeniem - 30 proc. na wsparcie dla projektów grantowych i 70 proc. dla projektów niegrantowych.
Po zamknięciu naboru okazało się, że wpłynęło 125 projektów, a zainteresowanie dofinansowaniem 10-krotnie przekroczyło dostępną alokację. Po ocenie, rekomendacje do wsparcia otrzymało 107 projektów, a kwota niezbędna do ich wsparcia to ponad 750 mln zł. To znacznie przekroczyło dostępne na ten cel środki, a dostępna kwota w konkursie pozwalała na dofinansowanie tylko jednego projektu o charakterze grantowym.

Zarząd województwa podjął wówczas działania zmierzające do zwiększenia alokacji w konkursie. W pierwszej kolejności zaangażował środki z tzw. rezerwy wykonania, co podniosło pulę do 81,6 mln zł., równocześnie skierował wniosek do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Finansów o dodatkowe środki z budżetu państwa. W maju ministerstwo wyraziło zgodę na wykorzystanie dodatkowych 81,6 mln zł z budżetu państwa i dokonanie w tym naborze montażu finansowego ze środkami unijnymi.

Taki zabieg podwoił kwotę dostępnej alokacji i umożliwił wybór do dofinansowania kolejnych projektów z listy, a dla wzmocnienia efektu wsparcia i zapewnienia jak najszerszego odziaływania w regionie zarząd województwa śląskiego podjął decyzję o zmianie układu procentowego puli w podziale 64 proc. alokacji na projekty grantowe i 36 proc. na projekty niegrantowe.

Dzięki tym zabiegom, z listy projektów grantowych dofinansowanie trafi do trzech wnioskodawców: 1) Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego - projekt obejmuje 10 gmin: Godów, Marklowice, Pszów, Rydułtowy, Wodzisław Śląski, Krzyżanowice, Racibórz, Żory, Jastrzębie Zdrój, Rybnik, 2) Gmina i Miasto Czerwionka Leszczyny; 3) Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu - projekt obejmuje 10 gmin: Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ujsoły, Żywiec i Łodygowice.

Natomiast z listy projektów niegrantowych dofinansowanie otrzyma jeden projekt złożony przez gminę Zawiercie. Projekt obejmuje inwestycje na terenie podregionu sosnowieckiego i będzie realizowany na terenie 6 gmin - Irządze, Łazy, Poręba, Szczekociny, Zawiercie, Sosnowiec.

Łącznie w województwie dofinansowanie na inwestycje związane z budową lub przebudową infrastruktury niezbędnej do korzystania z odnawialnych źródeł energii trafi do 27 gmin.

Cała alokacja unijnych dotacji w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego, która jest przeznaczona na wsparcie działań w zakresie efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i gospodarki niskoemisyjnej, wynosi według obecnego kursu euro 270, 2 mln zł.

Nabory są prowadzone przede wszystkim w formule zintegrowanych inwestycji terytorialnych (ZIT/RIT) i dotychczas ogłoszonych zostało 11 takich naborów, z których 8 zarząd rozstrzygnął, wybierając 92 projekty na kwotę dofinansowania około 102,2 mln zł.

Prawie 30 mln zł jest obecnie zaangażowane w trzy subregionalne konkursy, dla których ocena projektów jest w toku. Natomiast obecnie rozstrzygnięty konkurs, jako jedyny w tym obszarze, był prowadzony w formule otwartej, czyli dawał możliwość pozyskania przez gminy dodatkowych środków poza pulą przypisaną dla poszczególnych subregionów.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE