ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron będzie potrzebował blisko 4,5 tys. specjalistów - wspiera edukację, by ich pozyskać
12.06.2019r. 12:11

Do 2027 r. grupa Tauron będzie potrzebować blisko 4,5 tys. nowych wyspecjalizowanych pracowników - elektromonterów, inżynierów elektryków, ślusarzy, maszynistów, dyspozytorów, monterów, laborantów, elektroenergetyków, dyżurnych ruchu. By ich pozyskać, grupa realizuje projekty edukacyjne.

W środę w Katowicach zaprezentowano realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej projekt "Power", w którym uczestniczy zatrudniająca obecnie ok. 25 tys. pracowników grupa energetyczna Tauron. By wypełnić lukę pokoleniową i kompetencyjną po odchodzących na emerytury pracownikach, firma wspiera i rozwija szkolnictwo zawodowe. Przedsięwzięcie współfinansują unijne środki z programu operacyjnego "Wiedza Edukacja Rozwój".

Przedstawiciele grupy Tauron podkreślają, iż zaangażowanie w program "Power" daje energetykom realny wpływ na proces kształcenia praktycznego w określonych zawodach. Chodzi o to, aby już na poziomie szkoły średniej uczniowie nabywali kompetencje niezbędne do pracy w sektorze elektroenergetycznym.

"Współpracujemy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i bezpośrednio ze szkołami, żeby uczniowie kończący edukację byli gotowi do sprostania wymogom, jakie stawia Tauron" - wyjaśnił w środę wiceprezes grupy ds. klienta i wsparcia korporacyjnego Kamil Kamiński.

W ramach zawartych ze szkołami umów Tauron patronuje klasom w wielu szkołach - ich uczniowie otrzymują stypendia oraz uczestniczą w specjalistycznych szkoleniach i ćwiczeniach w rzeczywistych warunkach pracy. Energetycy prowadzą też zajęcia praktyczne, przyjmują uczniów na staże oraz kupują szkołom sprzęt do prowadzenia doświadczeń.
W przeprowadzonym pilotażu uczestniczyło ponad 100 uczniów, którzy uczyli się zawodu pod okiem 40 opiekunów i 17 specjalistów z Tauronu. Na potrzeby projektu przygotowano też osiem w pełni wyposażonych pracowni. Pedagogiczną podstawą programu był tzw. model dualny (łączący kształcenie teoretyczne z praktycznym - PAP), oparty na jednoczesnej opiece nad uczniem nauczyciela i pracownika Tauronu.

Taki pilotażowy program dla zawodu technik elektryk przeprowadzono w Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu, Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego w Częstochowie, Zespole Szkół nr 2 w Katowicach im. Jarosława Iwaszkiewicza oraz w Zespole Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu.

Ponadto Tauron współpracuje ze środowiskiem naukowym i akademickim - projekty edukacyjno-badawcze są prowadzone z 12 uczelniami, m.in. z Politechniką Śląską, Akademią Górniczo-Hutniczą, Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, Politechniką Opolską oraz Politechniką Warszawską.

Uczestniczący w środowej prezentacji projektu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek ocenił, że edukacja i energetyka to obszary o fundamentalnym znaczeniu dla przyszłości woj. śląskiego. "Te dwa obszary blisko współpracują. Działanie Tauronu to rozsądne inwestowanie w bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i zapewnienie stabilnego zatrudnienia tysiącom mieszkańców naszego województwa" - ocenił wojewoda.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Andrew 12.06.2019r. 12:20
A to bardzo dziwne.Nowa ogłoszona strategia Zarządu przewiduje zamknięcie do 2025 elektrowni i zostawienie tylko... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 12-06-2019r. 14:50 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kreatywny innowator 12.06.2019r. 17:51
czy przewidują szkolenie z kolorowania drwala?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: marek 13.06.2019r. 08:13
Tauron pozbył się skutecznie ramach tzw. PDO elektromonterów, inżynierów elektryków, ślusarzy, maszynistów,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE