ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prawnicy: nowelizacja ustawy o cenach energii może budzić pewne wątpliwości
12.06.2019r. 14:06

Zapisy nowelizacji ustawy o cenach energii mogą budzić pewne wątpliwości w kontekście regulacji unijnych - ocenił Jan Sakławski, radca prawny z kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy.

"Nowa odsłona tzw. ustawy cenowej stanowi efekt rozmów z Komisją Europejską, ale już na pierwszy rzut oka widać, że nie wszystkie elementy zostały z tym organem przedyskutowane. Zróżnicowanie sytuacji rynkowej w pierwszym i drugim półroczu 2019 roku jest rozwiązaniem, które może budzić wątpliwości. Oba bowiem reżimy powinny znaleźć oparcie w regulacjach unijnych. Skoro w drugim półroczu sytuacja tych podmiotów, które mogą zostać objęte usługą powszechną oraz tych, które nie mogą tą usługą zostać objęte została określona w sposób odmienny, to powstaje pytanie, jak w takim razie wytłumaczyć ujednolicenie tej sytuacji w pierwszej połowie roku" - poinformował PAP Biznes Jan Sakławski.

Zauważył też, że pomoc de minimis dla dużych i średnich przedsiębiorstw jest ograniczona kwotą 200 tys. euro.

"Dla niektórych dużych przedsiębiorstw, a pamiętajmy, że status przedsiębiorstwa ocenia się z uwzględnieniem podmiotów powiązanych i partnerskich, może to być po prostu zbyt mało pieniędzy. Kolejna sprawa to system ulg dla przemysłu energochłonnego. Te rozwiązania są obecnie procedowane w Radzie Ministrów i będą musiały jeszcze przejść cały proces legislacyjny. Do tego czasu energochłonni będą płacić w drugim półroczu stawki podwyższone. Warto pamiętać, że w niektórych zakładach ceny energii stanowią niemal połowę kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa. Na ten moment niewątpliwy spokój mają więc jedynie odbiorcy w gospodarstwach domowych, samorządy i najmniejsi przedsiębiorcy" - dodał radca prawny kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy.

Sejmowa komisja ds. energii i Skarbu Państwa przyjęła w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy o cenach energii. Projekt został skierowany do drugiego czytania, które odbędzie się jeszcze w środę.

Projekt zamraża na cały 2019 rok ceny energii dla gospodarstw domowych, JST, szpitali, mikro- i małych firm na poziomie z czerwca 2018 r.
Od 1 lipca 2019 r. przedsiębiorstwa obrotu nie będą już jednak miały obowiązku oferowania cen energii elektrycznej na poziomie z 30 czerwca 2018 r. dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Firmy te będą w drugim półroczu korzystały z obniżonej stawki na akcyzę oraz obniżonej opłaty przejściowej i będą płacić ceny rynkowe. Mogą ubiegać się o pomoc de minimis. Przedsiębiorstwa energochłonne mają być z kolei beneficjentem mechanizmu, który zostanie wprowadzony ustawą o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych.

Różnica między ceną zakupu energii a ustaloną ustawą ceną sprzedaży będzie sprzedawcom energii rekompensowana ze specjalnego funduszu (Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny), zasilonego m.in. pieniędzmi ze sprzedaży dodatkowej puli uprawnień do emisji CO2.

Spółki obrotu oraz odbiorcy końcowi kupujący energię na giełdzie otrzymają za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2019 r. tzw. kwotę różnicy ceny, a spółki obrotu za okres 1 lipca do 31 grudnia tzw. rekompensatę finansową w związku ze świadczeniem usługi w ogólnym interesie publicznym (usługa publiczna).

Biuro Analiz Sejmowych oceniło, że w zakresie, w jakim projekt ustawy przewiduje udzielanie pomocy de minimis jest zgodny z prawem Unii Europejskiej, a planowana pomoc nie wymaga zgłoszenia Komisji Europejskiej. Z kolei - w opinii BAS - w zakresie rekompensat z tytułu świadczenia usługi w ogólnym interesie gospodarczym projekt może zostać uznany za projekt przewidujący udzielenie pomocy państwa. Marszałek Sejmu powinien więc - zdaniem BAS - wystąpić do prezesa UOKiK z wnioskiem o wydanie opinii. Minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował w środę, że zapisy proponowanej nowelizacji są zgodne z ustaleniami z Komisją Europejską. Mówił, że w ciągu pięciu miesięcy odbyło się w tej sprawie kilkanaście spotkań w Brukseli.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: antymonopol 12.06.2019r. 16:25
Tchórzewski będzie odpowiedzialny za wszystkie straty poniesione przez odbiorców energii. Skarb państwa będzie za to... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: lewnik 12.06.2019r. 17:39
na wydziałach prawa nie uczą praw fizyki - szympans po łacinie nie zmienisz
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: mylne zdania 13.06.2019r. 10:00
"Od 1 lipca 2019 r. przedsiębiorstwa obrotu nie będą już jednak miały obowiązku oferowania cen energii... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE