ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Niemczech uruchomiono pilotażowy system magazynowania energii
12.06.2019r. 17:18

W Niemczech została uruchomiona pilotażowa instalacja magazynowania energii wykorzystująca skały wulkaniczne. Magazyn może przechowywać 130 MWh energii przez okres jednego tygodnia, a docelowo jego pojemności ma wzrosnąć do gigawatogodzin.

Magazyn, który został oficjalnie uruchomiony w środę w Hamburgu-Altenwerder, zawiera około 1 tys.ton skał wulkanicznych, które są nośnikiem energii. Jest zasilany energią elektryczną przekształconą w gorące powietrze za pomocą grzałki oporowej i dmuchawy, która podgrzewa skałę do temperatury 750°C. W przypadku szczytów zapotrzebowania, system magazynowania, który nowsi nazwę Electric Thermal Energy Storage (ETES), wykorzystuje turbinę parową do reelektryfikacji zmagazynowanej energii. W ten sposób magazyn może przechowywać do 130 MWh energii cieplnej przez tydzień. Ponadto pojemność magazynowa systemu pozostaje niezmienna przez cały cykl ładowania.

Celem instalacji pilotażowej jest ewidencja systemowego magazynowania ciepła w sieci oraz szeroko zakrojone przetestowanie magazynowania ciepła. W ramach kolejnych działań firma Siemens Gamesa, która zrealizowała projekt w Hamburgu, planuje wykorzystanie tej technologii w komercyjnych projektach oraz zwiększenie pojemności i mocy magazynowej. Celem w najbliższej przyszłości jest magazynowanie energii w zakresie kilku gigawatogodzin (GWh).
- Nasza technologia umożliwia przechowywanie niskim kosztem energii elektrycznej dla wielu tysięcy gospodarstw domowych. W ten sposób pokazujemy elementarny moduł dla dalszego rozwoju energii odnawialnej i sukcesu transformacji energetycznej - mówi Markus Tacke, prezes Siemens Gamesa Renewable Energy. Jak dodał firma koncentruje się na obniżeniu kosztów magazynowania energii poniżej 10 centów za kWh.

Instytut Termodynamiki Inżynieryjnej Politechniki Hamburskiej oraz lokalne przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Hamburg Energie są partnerami w tym projekcie finansowanym przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energetyki w ramach programu badawczego "6. Energieforschungsprogramm".

Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

KOMENTARZE ( 8 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 12.06.2019r. 18:47
Rzeczywiście umiemy magazynować trochę ciepła, choć nie prądu. Do przeróbki ciepła na prąd użyto turbiny parowej,... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 13-06-2019r. 07:37 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Obserwator 13.06.2019r. 09:21
Patrząc na powyższe komentarze: czy Polak potrafi tylko krytykować?
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 13-06-2019r. 12:54 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: jkreatywny innowator 13.06.2019r. 09:33
odkryć oczywiste, wynaleźć na strychu... z 30 lat temu w Szwecji zbudowano taki pilotażowy międzysezonowy akumulator... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 13-06-2019r. 13:10 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: antymonopol 13.06.2019r. 14:09
Krytycy krytykują nie wiedząc co to jest instalacja pilotażowa.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 13-06-2019r. 16:56 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE