ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Minister Kwieciński rozmawiał w Kijowie o bezpieczeństwie energetycznym
12.06.2019r. 22:27

Bezpieczeństwo i energetyka oraz zagrożenia ze strony Rosji były tematami rozmów, które minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński przeprowadził w środę w Kijowie z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksandrem Danylukiem.

Polska i Ukraina podzielają stanowisko w sprawie uniezależnienia się od dostaw rosyjskiego gazu; Ukraina mogłaby otrzymywać ten surowiec za pośrednictwem Polski - oświadczył Kwieciński po spotkaniu.

"Polska i Ukraina prezentują dość spójne stanowisko szczególnie w odniesieniu do gazu i uniezależnienia się od dostaw z Rosji, ale również budowania swojej własnej sieci współpracy. Cieszy mnie, że jest tutaj pełne zrozumienie ze strony ukraińskiej" - powiedział minister polskim dziennikarzom.

"Wiadomo, że nasz terminal (LNG) w Świnoujściu będzie rozbudowywany na dodatkowe moce, więc sądzimy, że ten gaz, który będziemy pozyskiwali z zewnątrz, będzie mógł być sprzedawany do innych krajów, w tym Ukrainy. I tutaj są na pewno obszary do współpracy" - wyjaśnił.

Danyluk, były minister finansów, jest sekretarzem RBNiO od 28 maja. Na stanowisko to mianował go nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Danyluk doradzał mu w kampanii wyborczej w kwestiach polityki zagranicznej i gospodarki.

Minister Kwieciński ocenił, że zmiana na szczytach ukraińskiej polityki doprowadzi do poprawy relacji z Ukrainą. Jak zaznaczył, niebawem w tym kraju mają odbyć się jeszcze wybory parlamentarne, po których wyłoniony zostanie nowy rząd.
"Liczymy na to, że nowy układ polityczny na Ukrainie będzie bardziej przyjazny dla relacji polsko-ukraińskich niż w tym poprzednim rozdaniu. Mam tu na myśli nie tylko kwestie polityczne, ale i gospodarcze" - powiedział.

W spotkaniu Kwiecińskiego z Danylukiem uczestniczył ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki.

"Potwierdziliśmy, że na forum europejskim chcemy nadal pozostać głównym ambasadorem dla reprezentowania spraw ukraińskich w Unii Europejskiej i że to jest dla nas szalenie ważne. Że chcemy wspierać Ukrainę w jej dążeniach do bliższej integracji z UE i że zależy nam na tym, żeby Ukraina rozwijała się gospodarczo" - oświadczył szef resortu inwestycji i rozwoju.

"To, że mamy partnera dużo słabszego, aniżeli powinniśmy mieć, wcale nie jest dobre dla polskiej gospodarki, więc zależy nam na rozwoju tego kraju" - podkreślił minister Kwieciński w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Kijowie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE