ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polska poinformowała KE o zamiarze sprzedaży na aukcjach darmowych uprawnień
13.06.2019r. 05:51

Polska zawiadomiła Komisję Europejską o rezygnacji bezpłatnego udostępnienia dla sektora energetycznego w ramach odstępstwa, na mocy art. 10c dyrektywy ETS, części uprawnień do emisji dwutlenku i zamiarze ich sprzedaży na aukcjach. Wolumen, który ma zostać sprzedany na aukcjach, to uprawnienia nieprzydzielone w latach 2013-2018.

Jak wynika z informacji KE, Polska powiadomiła Komisję, że zamierza sprzedać na aukcjach w 2020 roku 49,52 mln uprawnień do emisji CO2, które nie zostały przydzielone bezpłatnie w latach 2013-2018.

Polska poinformowała również KE o swojej decyzji w sprawie pozostałego wolumenu aukcyjnego, w tym za rok kalendarzowy 2019. Wolumen ma zostać włączony do kalendarza aukcji na rok 2020 dla Polski, który ma być w najbliższych tygodniach opublikowany przez Europejską Giełdę Energii (EEX).
Przypominamy, że w tym roku nasz kraj sprzedaje na aukcjach dodatkową pulę 55,8 mln uprawnień niewykorzystanych w ramach odstępstwa w latach 2013-2017.

W obecnym okresie rozliczeniowym (2013-2020) unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS) osiem państw członkowskich skorzystało z odstępstwa od pełnej sprzedaży w drodze aukcji, co pozwala im na przyznanie bezpłatnych uprawnień istniejącym elektrowniom. Ponieważ państwa członkowskie mogą przydzielić mniej uprawnień niż maksimum dozwolone na mocy tego odstępstwa, nieprzydzielone za darmo jednostki EUA mogą zostać sprzedane na aukcji lub przeniesione do fazy 4 (2021-2030). Ze względu na możliwość sprzedaży na aukcji niewykorzystanych uprawnień w bieżącym okresie, roczne wolumeny aukcyjne państw członkowskich regularnie obejmują takie pozostające wolumeny.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE