ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wnioski z raportu BP: Rośnie rozbieżność między oczekiwaniami co do ograniczania emisji, a rzeczywistymi działaniami
13.06.2019r. 06:28

Koncern paliwowy BP opublikował 68. edycję swojego corocznego raportu" Statistics Review of World Energy" zawierającego analizę globalnych danych energetycznych. Autorzy tegorocznego wydania podkreślają rosnącą rozbieżność między potrzebą działań na rzecz ograniczania zmian klimatu, a faktycznym tempem postępów w redukcji emisji dwutlenku węgla.

Jak czytamy w raporcie, globalny popyt na energię w 2018 roku wzrósł o 2,9 proc., czyli prawie dwukrotnie więcej niż 10-letnia średnia wynosząca 1,5 proc. rocznie. Emisje dwutlenku węgla wzrosły o 2,0 proc. i był to największy wzrost od siedmiu lat.

Autorzy raportu tłumaczą, że wzrost popytu na energię związany jest z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Tak ekstremalnie niskie temperatury, jak i upały generują wzrost zapotrzebowania na energię, w pierwszym przypadku do ogrzewania w drugim na chłodzenie.

Dane BP wskazują na wzrost zużycie i produkcja gazu ziemnego o ponad 5 proc., co stanowi jeden z najsilniejszych wskaźników wzrostu zarówno popytu, jak i produkcji od ponad 30 lat. Z raportu wynika, że zużycie gazu ziemnego odpowiadało w 2018 r. za około 40 proc. światowego wzrostu konsumpcji energii. Odnawialne źródła energii wzrosły o 14,5 proc., zbliżając się do rekordowego wzrostu w 2017 r., ale stanowiły one tylko o ok. jednej trzeciej wzrostu całkowitej produkcji energii. Zużycie (+ 1,4 proc.) i produkcja (+ 4,3 proc.) węgla wzrosły drugi rok z rzędu w 2018 r., po trzech latach spadku (2014-2016). Natomiast produkcja a energii w elektrowniach jądrowych wzrosła o 2,4 proc.
Analitycy PB zwracają uwagę, że Stany Zjednoczone odnotowały największy w historii roczny wzrost produkcji spośród wszystkich krajów, zarówno dla ropy naftowej, jak i gazu ziemnego, a ogromna większość tego wzrostu przypada na lądowe złoża łupkowe. Jednocześnie Chiny, USA i Indie łącznie stanowiły ponad dwie trzecie światowego wzrostu zapotrzebowania na energię, przy czym konsumpcja w USA rosła w najszybszym tempie od 30 lat.

Komentując dane zawarte w raporcie Spencer Dale, główny ekonomista BP podkreślił, że narasta niedopasowanie między społecznymi żądaniami działań w zakresie zmian klimatu, a rzeczywistym tempem postępu, przy czym zapotrzebowanie na energię i emisje dwutlenku węgla rosną w najszybszym tempie od lat. Podkreślił on jednocześnie, że producenci energii muszą odgrywać kluczową rolę w przejściu do niskoemisyjnego systemu energetycznego, bo mają największy potencjał do redukcji emisji dwutlenku węgla w ciągu najbliższych 20 lat.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE