ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

SP chce zwiększyć statutową liczbę członków rady nadzorczej PKN Orlen
13.06.2019r. 13:16 13.06.2019r. 11:49

Skarb Państwa, jako akcjonariusz PKN Orlen, chce zwiększyć do 10 statutową liczbę członków rady nadzorczej spółki - maksymalny skład rady koncernu to obecnie 9 osób. Projekt uchwały w tej sprawie Skarb Państwa zgłosił pod obrady akcjonariuszy PKN Orlen, które odbędą się w Płocku w piątek.

O wniosku Skarbu Państwa, dotyczącym zmiany statutu PKN Orlen w odniesieniu do składu rady nadzorczej, poinformował w czwartek płocki koncern. Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) akcjonariuszy PKN Orlen odbędzie się 14 czerwca w płockim Domu technika.

Według PKN Orlen, wniosek Skarbu Państwa obejmuje zmianę brzmienia jednego z punktów statutu spółki, polegającą na wprowadzeniu zapisu, iż "w skład rady nadzorczej wchodzi od sześciu do dziesięciu członków, w tym przewodniczący, wiceprzewodniczący i sekretarz".

Obecnie statut koncernu mówi, iż "w skład rady nadzorczej wchodzi od sześciu do dziewięciu członków, w tym przewodniczący, wiceprzewodniczący i sekretarz".

Według tych zapisów, członkowie rady nadzorczej są tam powoływani i odwoływani przez Walne Zgromadzenie, z wyjątkiem jednego członka rady, którego powołuje i odwołuje samodzielnie Skarb Państwa - "uprawnienie Skarbu Państwa do wyznaczenia członka rady nadzorczej wygasa z chwilą zbycia przez Skarb Państwa wszystkich akcji spółki będących jego własnością".

Obecnie rada nadzorcza PKN Orlen ma ośmioosobowy skład - zasiadają w niej: Izabela Felczak-Poturnicka - przewodnicząca, Radosław Kwaśnicki - wiceprzewodniczący i Anna Wójcik - sekretarz, a także członkowie - Małgorzata Niezgoda, Wojciech Kryński, Jadwiga Lesisz, Agnieszka Biernat-Wiatrak i Andrzej Kapała.

W lutym z członkostwa w radzie zrezygnował Mateusz Bochacik, który - jak podał wówczas koncern - uzasadnił swoją decyzję "względami osobistymi, które uniemożliwiają dalsze efektywne wykonywanie mandatu członka rady nadzorczej spółki".
Jak informował wcześniej PKN Orlen, podczas najbliższego ZWZ akcjonariuszy koncernu, zwołanego na 14 czerwca, w porządku obrad znalazły się m.in. projekty uchwał dotyczące: podziału zysku spółki za 2018 r., w tym wypłaty dywidendy, udzielenia absolutorium członkom zarządu i rady nadzorczej za 2018 r., a także zmian w składzie rady, w tym powołanie przewodniczącego. W programie posiedzenia są także punkty obejmujące zasady kształtowania wynagrodzeń członków zarządu i rady nadzorczej.

Jeszcze w marcu zarząd PKN Orlen zaproponował, aby z zysku spółki za 2018 r. w wysokości 5 mld 434 mln 149 tys. 842,17 zł przeznaczyć 1 mld 496 mln 981 tys. 713,50 zł na dywidendę, która wyniosłaby wtedy 3,5 zł na jedną akcję, a pozostałą kwotę, czyli 3 mld 937 mln 168 tys. 128,67 zł przekazać na kapitał zapasowy koncernu. Dywidenda na takim poziomie byłaby najwyższą w historii tej spółki.

W czerwcu 2018 r. ZWZ PKN Orlen zdecydowało, aby z rekordowego zysku netto spółki za 2017 r., w wysokości 6,1 mld zł, przeznaczyć na wypłatę dywidendy ponad 1,28 mld zł, czyli 3 zł na jedną akcję. Taką wysokość dywidendy - identyczną jak rok wcześniej - rekomendował wcześniej zarząd płockiego koncernu.

Jak poprzednio, także obecnie, można spodziewać się, że ostateczne decyzje najbliższego ZWZ PKN Orlen o podziale zysku koncernu i wysokości dywidendy za 2018 r., a także w innych rozpatrywanych sprawach, w tym np. zmian w składzie rady nadzorczej i zwiększenia statutowej liczby jej członków, zależeć będą przede wszystkim od stanowiska największego akcjonariusza tej spółki, czyli Skarbu Państwa.

Z danych publikowanych przez PKN Orlen wynika, iż obecnie Skarb Państwa posiada tam 27,52 proc. akcji, Nationale Nederlanden OFE - 7,01 proc., Aviva OFE - 6,6 proc., a pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni - 58,87 proc. Od czerwca 2018 r. uprawnienia do wykonywania prawa z akcji PKN Orlen wykonuje premier - wcześniej był to minister energii

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 13.06.2019r. 13:46
Będzie droższe paliwo.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE