ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

NFOŚiGW: przez 30 lat wartość proekologicznych inwestycji wyniosła blisko ćwierć biliona złotych
13.06.2019r. 13:45

Przez 30 lat funkcjonowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wartość dofinansowanych proekologicznych inwestycji przez Fundusz wyniosła 237 mld zł - podkreślił w czwartek p.o. prezesa NFOŚiGW Marek Ryszka.

30 czerwca 1989 roku nadany został statut narodowego funduszu. Oficjalnie zaczął on działać od 1 lipca 1989 roku.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk podkreślił podczas czwartkowej konferencji prasowej, że fundusz istnieje tak długo jak wolna Polska. 30 lat to tyle, ile ma wolna Polska - mówił. Przypomniał, że 30 lat temu stan środowisko w naszym kraju był w kiepskiej kondycji; wszystkie odpady były składowane, ścieki trafiały bezpośredni do rzek. Minister zaznaczył, że dziś jesteśmy w zupełnie innym miejscu, co jest zasługą m.in. systemu finansowania ochrony środowiska przez NFOŚiGW.

P.o. prezesa NFOŚiGW Marek Ryszka wyjaśnił, że przez 30 lat fundusz podpisał blisko 32 tys. umów, ich wartość to 237 mld zł, z czego wartość projektów ze środków krajowych wynosi 157 mld zł, a ze środków zagranicznych - 80 mld zł. Dodał, że fundusz ze środków własnych podpisał umowy na blisko 51 mld zł. Fundusz rocznie wydaje na ochronę środowiska ok. 4-5 mld zł po 50 proc. z pieniędzy krajowych i unijnych.

Dzięki pomocy finansowej NFOŚiGW zbudowano lub zmodernizowano 1,6 tys. oczyszczalni ścieków i 83 tys. km sieci kanalizacyjnej. Pieniądze z funduszu pomogły również m.in. zbudować siedem spalarni śmieci o wydajności 1 mln ton na rok, zwiększyć masę odpadów poddawanych odzyskowi, w tym recyklingowi do 6,8 mln ton rocznie. Wsparcie Funduszu pozwoliło ponadto realizować projekty mające na celu ochronę powietrza i klimatu. Dzięki inwestycjom udało się ograniczyć emisję tlenków siarki o ponad 800 tys. ton rocznie; emisję pyłów o 260 tys. ton; CO2 - o 15 mln ton rocznie. Dzięki wsparciu NFOŚiGW powstały również instalacje wytwarzające energię z odnawialnych źródeł (2,4 TWh/rok), a termomodernizując budynki (ponad 4 tys. 250) udaje się zaoszczędzić 3,4 TWh energii rocznie.
Fundusz poinformował, że przez 30 lat udało się podpisać blisko 3 tys. 150 umów z beneficjentami na kwotę 45 mld zł, których finansowanie pochodziło ze środków zagranicznych. Największe środki pochodziły z obu odsłon Programu Infrastruktura i Środowisko. Odpowiednio 15,4 mld zł i 16,9 mln zł w perspektywach 2007-2013 i 2014-2020.

NFOŚiGW wraz z wojewódzkimi funduszami realizują obecnie jeden z najdroższych programów, program antysmogowy Czyste powietrze, którego budżet na 10 lat przekracza 100 mld zł. Fundusz poinformował, że na koniec maja br. beneficjenci złożyli ponad 58 tys. wniosków na kwotę dofinansowania sięgającą 1,4 mld zł.

W swoim "portfelu" Narodowy Fundusz ma również udziały: w Geotermii Podhalańskiej (90 proc.), Geotermii Pyrzyce (62 proc.), Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Tarnowie (blisko 40 proc.), Miejskim Energetyce Cieplnej w Ostrowcu Świętokrzyskim (blisko 39 proc.) oraz Banku Ochrony Środowiska (58 proc.). Przez ponad 27 lat działalności BOŚ sfinansował ok. 80 tys. proekologicznych inwestycji o wartości 51,1 mld zł. Bank udzielił ok. 20,2 mld zł w kredytach proekologicznych, a wspólnie z NFOŚiGW i wojewódzkimi funduszami - ok. 52,2 mld zł. Głównymi odbiorcami tych pożyczek byli przedsiębiorcy.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE