ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Minister Nowak: Rosja liczy na pragmatyzm Ukrainy w rozmowach o tranzycie gazu
13.06.2019r. 15:38

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak powiedział w czwartek na spotkaniu z wiceszefem Komisji Europejskiej Maroszem Szefczoviczem, że Moskwa liczy na "pragmatyczne" stanowisko Ukrainy w rozmowach o tranzycie rosyjskiego gazu przez ten kraj po 2019 roku.

Nowak zapewnił, że w stanowisku Rosji w tej sprawie "nie ma żadnej polityki". "Mamy nadzieję, że będziemy mogli zademonstrować konstruktywny dialog, a nowe władze Ukrainy będą mogły zademonstrować pragmatyczne podejście w sprawie przedłużenia tranzytu gazu przez swoje terytorium po 2019 roku" - powiedział.

Wyraził przekonanie, że w negocjacje w tej sprawie "mogą odnieść sukces tylko na drodze poszukiwania kompromisów".

Moskwa liczy, że stanowisko wobec jej projektów gazociągów wiodących do UE będzie pozbawione dyskryminacji i upolityczniania - mówił Nowak. Zapewnił, że projekty Nord Stream 2 i Turecki Potok "wnoszą realny wkład w zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, odpowiednio Europy Północnej i Południowej".

Minister zaznaczył, że Rosja "uważa za niedopuszczalne jednostronne sankcje USA" wobec realizowanych przez nią projektów, w których biorą udział firmy europejskie.
Rozmowy Szefczovicza i Nowaka w Moskwie dotyczą tranzytu gazu do Unii Europejskiej po 2019 roku, gdy wygasają obecne kontrakty na przesył rosyjskiego surowca przez Ukrainę. Według nieoficjalnych informacji Komisja Europejska chce zapobiec ewentualnemu kryzysowi i zapewnić dostawy do krajów unijnych po 31 grudnia 2019 roku.

Rosja realizuje dwa projekty gazociągów, które mogą posłużyć do przesyłania gazu z ominięciem Ukrainy: Nord Stream 2, prowadzący przez Bałtyk z Rosji do Niemiec oraz Turecki Potok (Turkish Stream) przez Morze Czarne. Choć Moskwa zapowiadała wstrzymanie tranzytu przez Ukrainę po wygaśnięciu obecnego kontraktu z Kijowem z końcem bieżącego roku, wszystko wskazuje na to, iż Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony w tym terminie.

Przedstawiciele Rosji sygnalizują, że są gotowi utrzymać przesył gazu przez Ukrainę, jeśli zapewnione zostaną pragmatyczne i rynkowe warunki takiej współpracy.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE