ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Norwegia wycofa miliardy z firm związanych z paliwami kopalnymi
14.06.2019r. 08:55

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, norweski parlament formalnie zobowiązał państwowy fundusz emerytalny do wycofania zainwestowanych wcześniej pieniędzy ze 150 firm z branży naftowej i gazowej. Wcześniej Norwegowie ograniczyli zaangażowanie w sektorach związanych z węglem.

Norweski rządowy fundusz emerytalny, zwany funduszem naftowym, został utworzony w 1990 r. Zarządza nim Norges Bank w imieniu norweskiego ministerstwa finansów, które ustala strategię funduszu na podstawie rekomendacji banku i efektów dyskusji w parlamencie.

Już wcześniej, w 2015 r., fundusz otrzymał od norweskich władz rekomendacje zalecające wycofanie miliardów dolarów zainwestowanych w firmy związane z węglem, zapoczątkowując falę dezinwestycji w paliwa kopalne, które zrealizowały największe, globalne instytucje finansowe.

W biznes związany z węglem nie inwestują już m.in. EBOiR, Europejski Bank Inwestycyjny, Allianz, ING, Societe Generale, Credit Agricole, BNP Paribas, Aegon, Bank of America oraz Deutsche Bank.

W efekcie decyzji norweskich władz na listę firm, w które nie będą inwestowane pieniądze Norwegów, wpisano m.in. Polską Grupę Energetyczną. Był to efekt decyzji z roku 2015 o przeglądzie posiadanych aktywów i wykluczenia firm, które uzyskują z węgla ponad 30 procent swoich przychodów.
Środowa decyzja nie obejmuje polskich firm. Według danych na koniec 2018 roku, norweski fundusz miał 1,02 proc. akcji Orlenu oraz 0,46 proc. akcji PGNiG.

Podjęta w tym tygodniu decyzja o wycofaniu się z firm paliwowych ma wynikać z ryzyka, jakim są niskie ceny ropy i gazu. Dezinwestycje wyniosą około 7,5 mld USD. Ponadto fundusz wycofa się także z dużych firm górniczych.

Łącznie decyzja dezinwestycyjna będzie dotyczyć aktywów o wartości ok. 13 mld USD. Jednocześnie fundusz będzie mógł zainwestować w energię odnawialną, poczynając od projektów wiatrowych i solarnych na rynkach rozwiniętych. Na ten cel Norwegowie przewidzieli 20 mld dolarów, co stanowi około 2 proc. wartości funduszu, która sięga 1054 mld dolarów.

Z analizy powstałej na zlecenie norweskiego ministerstwa finansów wynika, że wartość globalnego sektora energetyki odnawialnej wzrośnie do roku 2030 o prawie 50 proc. - z 2900 mld dolarów w roku 2017 do 4200 mld dolarów. Ten wzrost ma nastąpić głównie poprzez zwiększanie mocy w energetyce wiatrowej i słonecznej.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: luki 14.06.2019r. 11:11
Tylko czemu Norwegowie dalej wydobywają ropę i gaz i tym samym bardzo przyczyniaja się do zwiększania emisji CO2?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Yogi 14.06.2019r. 11:42
Ta durna bolszewia doprowadzi świat do katastrofy!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Czytelnik 16.06.2019r. 03:48
Co za hipokryzja !!! W Norwegii dla firm wydobywających tam ropę i gaz obowiązuje 70% podatek. NIKT tak nie zarabia... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE