ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Porozumienie z USA wyraża gotowość do współpracy przy polskim projekcie jądrowym
14.06.2019r. 14:58

Pragnienie określenia ścieżki rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej i wola rozpoznania możliwości współpracy, obejmującej obecne i przyszłe amerykańskie technologie zawiera memorandum, podpisane w Waszyngtonie podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy.

Memorandum of Understanding (MoU) w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej podpisali w środę w Waszyngtonie sekretarz energii USA Rick Perry oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. W piątek jego treść opublikowała kancelaria premiera.

Memorandum zawiera m.in. potwierdzenie woli "rozpoznania możliwości współpracy obejmującej cały przekrój obecnych i przyszłych amerykańskich technologii reaktorów, paliw, wyposażenia oraz usług". Zawarto też w nim "pragnienie określenia ścieżki rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej, odpowiadającego na wyzwania takie jak finansowanie, rozwój siły roboczej, poparcie społeczne, zaangażowanie lokalnego przemysłu oraz odpowiedzialność cywilna za szkodę jądrową".

W dokumencie zaznacza się, że nie ustanawia on praw ani obowiązków w zakresie prawa krajowego ani międzynarodowego, a porozumienie działa z zastrzeżeniem "prawa i regulacji obu państw oraz dostępności funduszy".

W memorandum podkreślono, że obie strony uznają rolę, jaką energia jądrowa może odgrywać w odpowiedzi na wzrastające zapotrzebowanie na czystą energię, oraz deklarują "pragnienie wzmocnienia istniejących stosunków pomiędzy rządami i przedstawicielami sektora prywatnego obu państw w celu intensyfikacji działań w zakresie współpracy jądrowej".
Strony potwierdzają też, że uzgodniły m.in. "wspólne uznanie, że polsko-amerykańska współpraca w zakresie energii jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych może odegrać istotną rolę we wspieraniu bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz w zaspokojeniu jej zapotrzebowania na czystą energię", jednocześnie zapewniając "znaczne dodatkowe korzyści dla bezpieczeństwa energetycznego Stanów Zjednoczonych oraz naszych europejskich sojuszników".

Memorandum wyraża też wzajemną wolę pracy nad zwiększeniem kooperacji w zakresie energii jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych w celu wzmocnienia ich stosunków strategicznych, politycznych i handlowych. Znalazł się tam też zapis o pragnieniu "wspólnej pracy na rzecz dalszego rozwoju polskiej infrastruktury do odpowiedzialnego wykorzystania technologii i energii jądrowej oraz przejęcia najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa jądrowego, zabezpieczeń i nierozprzestrzeniania broni jądrowej, w tym nadzoru niezależnego regulatora".

W dokumencie pada też deklaracja wsparcia dla "pogłębiania stosunków między przemysłem jądrowym obu krajów w celu zacieśnienia współpracy w zakresie energii jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych".

Memorandum przywołuje m.in. "Polsko-Amerykańskie Partnerstwo Strategiczne w dziedzinie energii" powołane przez prezydentów obu krajów we wrześniu 2018 r., przynależność stron do Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, członkostwo w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE