ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Węgry i Serbia podpisały porozumienie o budowie gazociągu
14.06.2019r. 17:08

Porozumienie o współpracy w zakresie budowy i eksploatacji gazociągu biegnącego przez węgiersko-serbską granicę podpisali w piątek w Budapeszcie minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto i minister energetyki Serbii Aleksandar Antić.

Po podpisaniu dokumentu Szijjarto oświadczył, że pewność zaopatrzenia w gaz to kwestia bezpieczeństwa narodowego i sprawa strategiczna.

Przypomniał, że jeszcze nie podpisano rosyjsko-ukraińskiego porozumienia o tranzycie gazu na przyszły rok, a poza tym sojusznicy Węgier wciąż nie podejmują decyzji, które mogłyby ułatwić Węgrom kupno gazu z nowych źródeł.

Jego zdaniem szlak południowy, biegnący przez Turcję, Bułgarię i Serbię, stanowi najbardziej realną możliwość zakupu surowca. Jeśli powstanie, zapewni Węgrom w długiej perspektywie możliwość transportu przewidywalnej ilości gazu - dodał.

Szijjarto powiedział, że we wrześniu zostanie rozpisany przetarg na zdolności przesyłowe przez granicę węgiersko-serbską i od tego, jak duża zdolność przesyłowa zostanie zakontraktowana, zależy wielkość inwestycji, której podejmą się Węgry. Maksymalną wielkość zdolności przesyłowych określił na 10 mld metrów sześciennych.
Budowa gazociągu rozpoczęłaby się latem przyszłego roku, a węgiersko-serbski interkonektor byłby gotowy na koniec 2021 r.

Węgierski minister zaznaczył, że w Chorwacji wciąż nie rozpoczęła się budowa terminalu gazu skroplonego na wyspie Krk, a amerykańsko-austriackie konsorcjum wciąż nie podjęło decyzji o eksploatacji rumuńskich złóż gazu na Morzu Czarnym. Obie te opcja władze Węgier wymieniały jako możliwe alternatywne źródło dostaw.

Minister Antić podkreślił, że po stronie serbskiej trwa już budowa na trzech odcinkach i gazociąg został ułożony na długości 120 km. Według planów budowa ma zostać zakończona do połowy grudnia.

Każda ze stron pokryje koszty budowy gazociągu na swoim terytorium.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft



cire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE