ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ropa w USA lekko zyskuje; Arabia Saudyjska trzyma się tezy, że będzie deal OPEC+
17.06.2019r. 08:10

Ropa naftowa lekko drożeje na początku tygodnia. Arabia Saudyjska trzyma się tezy, że będzie deal krajów OPEC+ w sprawie dalszego cięcia dostaw ropy - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,58 USD, po wzroście ceny o 0,13 proc. Ropa Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 62,17 USD za baryłkę, po zwyżce notowań o 0,24 proc.

Arabia Saudyjska wyraziła nadzieję, że kraje OPEC oraz sojusznicy kartelu zgodzą się na przedłużenie cięć dostaw ropy na II połowę roku podczas spotkania, które odbędzie się prawdopodobnie na początku lipca.

"Koalicja OPEC+ odbędzie prawdopodobnie spotkanie w pierwszym tygodniu lipca i zapewni zrównoważenie rynku ropy. Będziemy do tego dążyć" - oświadczył minister energii Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih w niedzielę w Japonii.

Tymczasem saudyjski następca tronu, książę Muhammad ibn Salman, przyłączył się do stanowiska USA i oskarżył Iran o przeprowadzenie w czwartek ataków na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej. W wywiadzie prasowym zaapelował on do społeczności międzynarodowej o "zdecydowaną postawę" wobec władz w Teheranie.

Z kolei niedzielę amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo oświadczył, że choć nie ma wątpliwości, że to Iran jest odpowiedzialny za czwartkowe ataki na tankowce, to Stany Zjednoczone nie chcą wojny z tym krajem.
W czwartek w Zatoce Omańskiej w pobliżu cieśniny Ormuz doszło do ataku na dwa tankowce - japoński i norweski - wskutek czego zostały one uszkodzone, a ich załogi ewakuowano. Stany Zjednoczone natychmiast obarczyły odpowiedzialnością za ataki Iran, jednak władze tego kraju kategorycznie temu zaprzeczają. Cieśnina Ormuz to najważniejsza trasa transportu ropy naftowej z Zatoki Perskiej - transportowana jest przez nią jest około jedna piąta światowego zużycia tego surowca.

"Ponieważ amerykańska administracja wskazuje palcem na Iran, że jest winien niedawnych ataków na tankowce, ryzyko zakłóceń w dostawach ropy z Bliskiego Wschodu pozostaje podwyższone, a to powinno wspierać ceny ropy" - mówi Stephen Innes, partner zarządzający w Vanguard Markets pte.

Dodaje, że oświadczenie Arabii Saudyjskiej w sprawie dalszych cięć w dostawach ropy naftowej może przekonać inwestorów, że deal z tym związany może być już blisko.

Ropa w USA na NYMEX zyskała podczas poprzedniej sesji 23 centy, a Brent na ICE zdrożała o 1,1 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE