ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Fermi Energia rozpoczyna studium wykonalności wdrożenia reaktora SMR w Estonii
17.06.2019r. 08:59

Fermi Energia rozpoczęła studium wykonalności dotyczące przydatności małych reaktorów modułowych dla dostaw energii elektrycznej i osiągnięcia celów klimatycznych Estonii po roku 2030.

Partnerami w badaniach są uniwersytety w Estonii, firmy VTT i Fortum Nuclear Services z Finlandii oraz Tractebel z Belgii. Uczestnicy przeznaczyli na ten cel 260 000 EUR (290 076 USD).

Fermi Energia wybrała cztery innowacyjne projekty SMR, które zostaną uwzględnione w studium wykonalności: SSR-W300 projektu Moltex Energy, IMSR-400 opracowany przez Terrestrial Energy, BWRX-300 GE Hitachi i NuScale SMR.

Przewodniczący rady nadzorczej Fermi Energia, Sandor Liive, powiedział, że Estonia nie ma "innego wiarygodnego wyboru" niż energia jądrowa dla zachowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej przy malejącej produkcji energii z łupków, ale będzie ona musiała pochodzić z SMR.

"Jeśli rzeczywiście Fermi Energia odniesie sukces w budowaniu zrozumienia i wiedzy na temat tej opcji, biorąc pod uwagę wyłaniający się ostry deficyt w dostawach energii, Estonia może być pierwszym krajem UE, który wdroży technologię reaktorów SMR w latach 2030", stwierdza Liive.

Dodaje jednak: "dla nowego państwa jądrowego, jakim byłaby Estonia, złożenie wniosku o pozwolenie na budowę i wiarygodny wybór dostawcy stanie się możliwe dopiero po uzyskaniu zgody na licencję i rozpoczęciu wytwarzania energii przez pierwszy reaktor nowego typu (first-of-a-kind - FOAK) w krajach licencjonujących projekty SMR, takich jak Kanada czy USA".

W marcu br. Fermi Energia ogłosiła, że podpisała porozumienie ramowe (MoU) z firmą Moltex Energy z siedzibą w Wielkiej Brytanii w celu wspólnego przeprowadzenia studium wykonalności dla wdrożenia zaawansowanego reaktora SSR-W300 zaprojektowanego przez Moltex oraz opracowania odpowiedniego systemu licencjonowania. Jednak w oświadczeniu z 30 maja Fermi przekazała, że MoU nie oznacza, iż Moltex był "preferowanym dostawcą" i że prowadzone są rozmowy również z innymi dostawcami technologii SMR.
Fermi Energia wybrała Moltex SSR-W300 jako jeden z czterech projektów do wdrożenia w Estonii i nie przyznała wyłączności żadnemu z dostawców. "Fermi Energia stwierdza, że biorąc pod uwagę innowacyjną ekonomikę paliwa, bezpieczeństwo, niezawodność i parametry ekonomiczne, SSR-W300 jest preferowanym wyborem technologii w ramach krajowego planowania przestrzennego, jeśli obecnie prognozowane parametry zostaną empirycznie zweryfikowane i uzyska on licencję w Kanadzie" - stwierdza Kalev Kallemets, CEO w Fermi Energia.

Fermi Energia Ltd została założona przez estońskich specjalistów ds. energetyki i energii jądrowej w celu rozwoju i wdrożenia reaktorów SMR w Estonii. Kraje bałtyckie importują obecnie około 10 TWh energii elektrycznej i oczekuje się, że jeszcze w tym roku import ten wzrośnie do 13 TWh w związku ze zmniejszaniem się produkcji energii z łupków.

Estonia generuje większość swojego zapotrzebowania na energię elektryczną z łupków bitumicznych w elektrowni Narva o mocy 2380 MWe.

Martin Helme, minister finansów Estonii, powiedział w wywiadzie dla gazety Postimees, że nowoczesna elektrownia jądrowa może być alternatywą dla energii elektrycznej z łupków. "Elektrownia jądrowa jest zdecydowanie jedną z opcji, którą powinniśmy rozważyć bez okazywania emocji. Musimy przyjrzeć się nowoczesnej dostępnej technologii i zrozumieć, że elektrownie w Czarnobylu i Fukushimie są elektrowniami poprzedniej generacji. Istnieją reaktory jądrowe, które wykorzystują nowe technologie i nie grozi im awaria".

Według Helme, gdyby Estonia zdecydowała się na wykorzystanie energii jądrowej, budowa elektrowni wymagałaby inwestycji w wysokości 10-15 mld EUR (11-17 mld USD), a produkcja energii elektrycznej mogłaby rozpocząć się w 2030 r.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE