ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Francuzi rozstrzygnęli aukcję na 600 MW na morzu
17.06.2019r. 09:42

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Francuzi rozstrzygnęli pierwszą od 5 lat aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej. Dzięki niej u francuskich wybrzeży powstanie farma wiatrowa o mocy 600 MW.

Pierwszą od kilku lat aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej we Francji wygrało konsorcjum, w skład którego weszły francuski koncern energetyczny EDF, niemieckie Innogy oraz kanadyjski fundusz Enbridge.

Farma wiatrowa, która powstanie na wysokości Dunkierki, w odległości około 10 km od brzegu, ma się składać z około 45 turbin, a rozpoczęcie produkcji energii ma nastąpić w roku 2022.

Maksymalna cena za energię, jaką przyjęto w tej aukcji, wynosiła 70 EUR/MWh, natomiast zwycięska oferta miała uwzględniać cenę - jak poinformował francuski minister ds. ekologii, zrównoważonego rozwoju i energetyki François de Rugy - "znacząco poniżej 50 EUR/MWh".

Francuski minister poinformował, że Paryż zwiększy potencjał udostępniany co roku w aukcjach dla morskich wiatraków z 750 MW do 1000 MW.

Farma wiatrowa mająca powstać na wysokości Dunierki będzie dla EDF czwartym projektem offshore realizowanym u wybrzeży Francji.

Kilka dni wcześniej francuski sąd umożliwił dalszą realizację wcześniej oprotestowanego projektu offshore, dla którego EDF zabezpieczył gwarancje sprzedaży energii w aukcji przeprowadzonej jeszcze w 2012 r.

Chodzi o realizowany we współpracy z Enbridge projekt Saint-Nazaire, na który złoży się 150 elektrowni wiatrowych GE Heliade o jednostkowej mocy 6 MW, bazujących na technologii rozwijanej początkowo przez przejętą przez GE francuską firmę Alstom.
Saint-Nazaire to jeden z trzech projektów (dwa pozostałe to Courseulles-sur-Mer o mocy 450 MW oraz Fécamp 498 MW), dla których EDF zabezpieczył gwarancje sprzedaży energii w pierwszej francuskiej aukcji dla offshore, która odbyła się w 2012 r.

W ubiegłym roku EDF w wyniku negocjacji podjętych z francuskim rządem zgodził się na obniżenie zapewnionej w tamtej aukcji ceny na poziomie 200 EUR/MWh do 150 EUR/MWh.

EDF posiada już morską farmę wiatrową Blyth o mocy 42 MW, która powstała na brytyjskich wodach terytorialnych, a ponadto jest w trakcie realizacji projektu Neart na Gaoithe o mocy 450 MW u wybrzeży Szkocji.

EDF jest ponadto udziałowcem w belgijskiej, morskiej farmie wiatrowej o mocy 325 MW, a także uczestniczy w negocjacjach mających skutkować postawieniem farm wiatrowych o mocy 500 MW u wybrzeży Chin oraz ubiega się o prawa do wykorzystania obszaru u wybrzeży amerykańskiego stanu New Jersey, gdzie mogą powstać morskie farmy wiatrowe o mocy nawet 2,5 GW.

Dla EDF to druga, wygrana w ostatnim czasie aukcja dla OZE. W ubiegłym miesiącu Francuzi zabezpieczyli prawa do sprzedaży energii z elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 60 MW, które mają powstać w Grecji. Cena zagwarantowana w 20-letnim kontrakcie wynosi 53 EUR/MWh, a uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w roku 2022.

Cel francuskiego koncernu to podwojenie potencjału odnawialnych źródeł energii do roku 2030 do poziomu 50 GW.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE