ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Australijskie zakłady produkcji izotopów rozpoczynają działanie komercyjne na pełną skalę
17.06.2019r. 11:20

Obiekt należący do Australian Nuclear Science & Technology Organisation (ANSTO), ANSTO Nuclear Medicine (ANM) otrzymał licencję regulacyjną, która pozwoli mu przejść do produkcji molibdenu-99 (Mo-99) na skalę komercyjną.

Na podstawie licencji wydanej w kwietniu 2018 r. przez Australijską Agencję ds. Ochrony przed Promieniowaniem i Bezpieczeństwa Jądrowego (Australian Radiation Protection and Nuclear Safety Agency - ARPANSA) w obiekcie ANM rozpoczęto uruchamianie pilotażowej linii do produkcji izotopu i wytwarzano go jedynie w ograniczonej skali. Dyrektor generalny australijskiego regulatora jądrowego, Carl-Magnus Larsson, 24 maja zmienił wydaną licencję, aby umożliwić rozpoczęcie komercyjnej produkcji Mo-99 na pełną skalę.

Mo-99 jest macierzystym izotopem dla technetu-99m, który według ANSTO jest stosowany w około 85% wszystkich procedur medycyny nuklearnej w Australii. Jest to najczęściej stosowany izotop dla celów medycznych na świecie. Obiekt ANM docelowo będzie miał zdolność do pokrycia nawet 25% globalnego zapotrzebowania na ten izotop.

Dyrektor generalny ANSTO, Adi Paterson, opisuje nowy obiekt, jako najbardziej zaawansowany i najbezpieczniejszy zakład produkcyjny medycyny nuklearnej na świecie. "Ten obiekt zapewni dostawę niezbędnych preparatów dla medycyny nuklearnej w Australii, a także zapewni krajowi pozycję globalnego lidera w tej branży i umożliwi eksport na światowe rynki", stwierdza dyrektor.
W 2012 r. rząd australijski ogłosił plany zainwestowania 168,8 mln AUS (116,6 mln USD) w budowę zakładu produkcji izotopów dla celów medycznych w należącym do ANSTO ośrodku Lucas Heights, zlokalizowanym w pobliżu Sydney. Produkcja izotopu Mo-99 odbywa się poprzez napromieniowanie tarczy uranowych w reaktorze badawczym OPAL. Na terenie ośrodka powstanie także demonstracyjny zakład przerobu odpadów promieniotwórczych w oparciu o technologię Synroc przeznaczony do zarządzania ubocznymi produktami promieniotwórczymi, powstałymi w procesie wytwarzania technetu-99m. Te dwa zakłady tworzą jeden obiekt ANSTO Nuclear Medicine (ANM), który jest własnością i jest zarządzany przez ANSTO Nuclear Medicine (ANM) Pty Ltd - spółkę zależną ANSTO.

Zakład produkujący izotopy medyczne został zaprojektowany i zbudowany przez australijską firmę Watpac Ltd. Jego budowę rozpoczęto w 2014 r., a zakończono pod koniec 2017 r. W roku 2018 trwały testy techniczne i bezpieczeństwa i następnie obiekt rozpoczął produkcję pilotażową. Przewiduje się, że międzynarodowe dostawy handlowe rozpoczną się jeszcze w bieżącym roku.

Budowa zakładu utylizacji odpadów ANSTO Synroc rozpoczęła się w trzecim kwartale 2018 r. i ma on zostać ukończony na początku 2020 r.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE