ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Emilewicz: Polska zainteresowana w KE m.in. stanowiskiem związanym z energią i klimatem
17.06.2019r. 15:59

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała dziennikarzom w Brukseli, że w przyszłej KE Polska jest zainteresowana "istotnym i ważnym" stanowiskiem. Jednym z nich, dodała, jest stanowisko komisarza odpowiedzialnego za energię i klimat.

Minister Emilewicz spotkała się w poniedziałek w Brukseli m.in. z komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager oraz komisarz ds. handlu Cecilią Malmstroem. Rozmowy dotyczyły m.in. przyszłości polityki przemysłowej UE.

Jak powiedziała dziennikarzom w Brukseli, rozmowy z Malmstroem dotyczyły przemysłu stalowego. "Nie jest tajemnicą, że ArcelorMittal zapowiedział czasowe wygaszenie produkcji w jednej z swoich (...) hut, hucie w Krakowie. Ostatnio wspomina także o dwóch innych w Europie. Jednym z powodów, które są wskazywane, jest brak wystarczających środków zapobiegawczych, które miałyby ograniczyć import wsadu do produkcji stali, nadmierny import. Wskazywane są dwa kierunki - Rosja i Turcja" - mówiła minister.

Dodała, że wcześniej wysłała w tej sprawie list do KE dotyczący środków zapobiegawczych. "Komisja wszczęła takie postępowanie. Ma się ono zakończyć do września, tak aby potencjalnie od października - jeśli potwierdzą się adresowane przez przemysł sygnały - nowe taryfy zostały wprowadzone" - zaznaczyła.

Jak powiedziała, spotkanie z Vestager dotyczyło nowej polityki przemysłowej. "To jest ważny dokument, który będzie miał ogromny wpływ na przyszły kształt Komisji Europejskiej" - wskazała. Wyjaśniła też, że chodzi o stworzenie warunków dla rozwoju przemysłu w Europie. "My kończymy prace nad naszą strategią polityki przemysłowej - mam nadzieję, że pojawi się wcześniej niż dokument europejski - w której wytyczamy pewne kierunki. Mówimy o nowych obszarach wsparcia, takich jak elektromobilność, rozwój sztucznej inteligencji, wymiana danych w Europie" - oznajmiła.
Emilewicz, dopytywana o obsadę najwyższych stanowisk w UE, co ma być tematem najbliższego szczytu unijnego, odpowiedziała, że dyskusja na ten temat trwa. Podkreśliła również, że obecny "dialog polityczny" musi połączyć "bardzo wiele elementów". "To, co jest wyzwaniem dla przyszłej Komisji Europejskiej - co nie było dziś szczególnym tematem naszych obrad - to podniesienie konkurencyjności, wyzwania globalne, relacje Europy z Chinami i próba stawienia czoła tym globalnym wyzwaniom, jakie stwarzają Chiny. Z drugiej strony nowa polityka fiskalna Białego Domu to również ogromne wyzywanie" - zaznaczyła minister.

Powiedziała też, że komisarz Vestager zawsze broniła jednolitego rynku. "Tutaj wiele razy mówiliśmy jednym głosem" - zaznaczyła polska minister.

Dopytywana, czy widziałaby siebie w roli komisarza z ramienia Polski w przyszłej KE, odpowiedziała, że w tej kwestii pojawiało się "dużo plotek". "Na pewno to, co jest istotne z polskiej perspektywy, to istotne i ważne portfolio w przyszłej Komisji Europejskiej. Na pewno jednym z nich jest takie portfolio, które wiąże się z energią i klimatem. (...) Plotkom dajmy spokój" - zaznaczyła.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: mis 17.06.2019r. 19:15
A rekomendacją na to stanowisko jest megachos energetyczno-klimatyczny zgotowany przez ten rząd, na czego dowodem... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: hahhahaha 17.06.2019r. 22:10
i wracamy do węgla, kończymy z OZE, likwidujemy system CO2.... chciałaś Unio to masz i za nasze zamrożenie cen też... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE