ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Duda: Polska ma ambicję być hubem biznesowym, energetycznym Europy Środkowej
17.06.2019r. 21:01

Polska jako jedno z największych państw Europy Środkowej ma ambicję stać się hubem propagującym możliwości biznesowe, komunikacyjne, energetyczne - powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałek w Menlo Park na Polsko-Amerykańskim Forum Nowych Technologii.

Zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu forum ma na celu przedstawienie potencjału sektora technologicznego, a także umożliwienie polskim przedsiębiorstwom nawiązania kontaktów biznesowych z największymi na świecie firmami branży IT, funduszami venture capital oraz potencjalnymi partnerami z Doliny Krzemowej. Biorą w nim udział przedstawiciele takich firm jak Microsoft, Booksy czy DataWalk.

Prezydent otwierając forum podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat Polska zaczęła się rozwijać niezwykle dynamicznie - wzrost gospodarczy przekracza 5 proc. PKB, a prognozy w tym względzie są nadal bardzo optymistyczne.

"Oczywiście - przed chwilą rozmawialiśmy z przedstawicielami firm działających w Polsce o tym, że koszty wzrastają. No wzrastają, bo rosną też oczekiwania płacowe i jest czymś naturalnym, że Polacy dążą do takiej średniej (płacy), jaka występuje na Zachodzie" - mówił prezydent. Wyraził przekonanie, że wszelkie inwestycje realizowane w Polce, także inwestycje w ludzi, "znakomicie się zwrócą".

"Mamy w Polsce kapitał, którego nigdy nam nie brakowało i liczę na to, że nigdy nie braknie, a mianowicie bardzo zdolnych ludzi, świetnie przygotowanych, doskonałe kadry naukowe, przygotowujące pracowników branży IT nowych technologii, którzy śmiało mogą konkurować na całym świecie" - powiedział prezydent.

Zwrócił uwagę, że przed kilkoma laty zainicjowana została przez Polskę i Chorwację współpraca w zakresie infrastruktury między krajami położonymi w regionie trzech mórz: Bałtyckiego, Adriatyckiego i Czarnego, czyli Inicjatywa Trójmorza.
"Jest tak w Europie Centralnej, że są dobre połączenia wschód-zachód, a nie ma tych połączeń w perspektywie północ-południe. I to jest właśnie coś, co chcemy stworzyć. Chcemy połączyć państwa bałtyckie z Bułgarią, Grecją, Chorwacją; to jest nasze wielkie dążenie i myślę, że to jest także szansa dla państwa firm" - powiedział prezydent zwracając się do przedstawicieli firm uczestniczących w forum.

"My w Inicjatywie Trójmorza jako jedno z największych państw tej części Europy mamy dużą ambicję - chcemy być swoistym hubem, z którego będą się rozprzestrzeniały możliwości biznesowe, komunikacyjne, energetyczne. Zachęcam państwa do takiego spojrzenia na Polskę" - oświadczył Andrzej Duda.

Prezydent poinformował, że podczas jego spotkania z przedstawicielami firm działających w Dolinie Krzemowej rozmawiano też o bezpieczeństwie energetycznym naszej części Europy, w tym o dywersyfikacji dostaw gazu. Jak mówił, rozmowa dotyczyła m.in. perspektyw połączenia polskiego gazoportu w Świnoujściu z tym, który Chorwaci budują w tej chwili na wyspie Krk.

"I w ten sposób zabezpieczyć energetycznie nie tylko nasze dwa kraje, ale całą naszą część Europy" - dodał Andrzej Duda.

Jak podaje PAIH, w ciągu ostatnich 15 lat wartość inwestycji amerykańskich w Polsce wyniosła 32,3 mld USD, przynosząc na przestrzeni tych lat 191 tys. miejsc pracy. Firmy z USA realizują w Polsce coraz bardziej zaawansowane technologiczne projekty z takich sektorów jak badania i rozwój (B+R) czy nowoczesne usługi dla biznesu. Rodzimi programiści i informatycy należą do ścisłej światowej czołówki pod względem wiedzy i umiejętności. Swoje procesy biznesowe realizują w naszym kraju takie amerykańskie korporacje jak Facebook, Microsoft, Google, Oracle, IBM, Intel czy Symantec.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: młody 18.06.2019r. 10:16
jak, jak tu sami urzędnicy na usługach obcych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE