ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gazprom może się spodziewać spadku eksportu
18.06.2019r. 08:46

Cena gazu na giełdzie europejskiej notuje dziesięcioletnie minimum. Magazyny gazu w Europie mogą zapełnić się do września. Gazprom czeka spadek eksportu - czytamy w BiznesAlert.pl.

Kommiersant podaje, że 17 czerwca Gazprom ujawnił dane na temat eksportu za granicę. Jeszcze w 2018 roku firma zanotowała rekord eksportu do Europy, ale ciepła zima sprawiła, że w ciągu pięciu i pół miesiąca 2019 roku eksport spadł o 6,3 procent do 87,8 mld m sześc. Jednak od początku maja do 15 czerwca Gazprom sprzedał 23,4 mld m sześć. do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw i dorównał wynikowi z analogicznego okresu zeszłego roku.

Według Kommiersanta powodem wzrostu eksportu jest spadek cen gazu do dziesięcioletniego minimum z powodu ciepłej zimy. W magazynach europejskich zalega już 66,5 mld m sześc. gazu, czyli o 53 procent więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Mimo to niska cena surowca skłania klientów do dalszych zakupów.
Gaz na giełdzie TTF w Holandii kosztuje 11,3 euro za MWh, czyli około 138 dolarów za 1000 m sześc. Pół roku temu kosztował ponad dwa razy tyle, 26 euro za MWh. Tak niska cena daje perspektywę korzystnej sprzedaży zimą gazu kupionego teraz. Cena futures na grudzień jest wyższa o około 7,5 euro za MWh.

Kommiersant ostrzega jednak, że wobec tak szybkiego zbierania zapasów gazu w Europie, magazyny mogą zostać zapełnione nawet przed wrześniem. Wówczas Gazprom czeka spadek eksportu - czytamy w BiznesAlert.pl.
Kommiersant , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE