ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MAEA ocenia gotowość Kanady do działań na wypadek awarii jądrowej
18.06.2019r. 09:01

Zespół ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) zakończył 11-dniową misję w Kanadzie, mającą na celu dokonanie przeglądu rozwiązań w zakresie gotowości i sposobu reagowania w przypadku zagrożeń jądrowych i radiologicznych. Przegląd przygotowania na sytuacje kryzysowe (Emergency Preparedness Review - EPREV) jest jedną z ocen wzajemnych oferowanych przez MAEA w celu zwiększenia bezpieczeństwa jądrowego w państwach członkowskich.

Misje EPREV opierają się na normach i zaleceniach w zakresie bezpieczeństwa jądrowego wydawanych przez MAEA i skupiają się na planowaniu, przygotowaniu i zdolnościach do reagowania na awarie jądrowe i radiologiczne.

Misja w Kanadzie koncentrowała się na gotowości na sytuacje awaryjne wynikające z zdarzenia nadzwyczajnego w elektrowni jądrowej. Kraj ten eksploatuje 19 reaktorów w czterech lokalizacjach, które generują około 15% energii elektrycznej.

11-osobowy zespół przeglądowy EPREV zidentyfikował kilka mocnych stron podczas misji, w tym dobrze rozwinięty i dojrzały system gotowości i reagowania kryzysowego działający na wszystkich szczeblach administracji. Stwierdził również, że rząd opracował uproszczone podejście do terminowego rozpatrywania roszczeń z tytułu odpowiedzialności za awarie jądrowe lub radiologiczne.

Misja zaleciła rządowi m,in, opracowanie szczegółowej strategii monitorowania sytuacji awaryjnej w celu optymalizacji wykorzystania krajowych zasobów i zdolności monitorowania. Rząd powinien również opracować szczegółowe ustalenia dotyczące formalnego zakończenia stanu zagrożenia jądrowego.
Zespołem przeglądowym kierował Michael Scott, dyrektor Wydziału ds. Gotowości i Reagowania w Biurze Bezpieczeństwa Jądrowego i Reagowania na Incydenty amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowych (NRC). W jego skład weszli eksperci z Australii, Finlandii, Francji, Niemiec, Rumunii, Republiki Południowej Afryki, Korei Południowej i Szwecji, a także z MAEA.

"Przygotowania rządu Kanady do tego przeglądu było jasno ustalone, ukierunkowane i skuteczne" - powiedział Scott. "Wyniki tej misji pomogą Kanadzie w dalszym ulepszaniu systemu gotowości i reagowania kryzysowego".

EPREV przeprowadzono na wniosek rządu kanadyjskiego, który według MAEA zamierza przyjąć do realizacji plan działania w celu odniesienia się do ustaleń i realizacji wniosków oraz zaleceń misji. Rząd planuje opublikować raport po jego zakończeniu na początku 2020 r. Kanada będzie gospodarzem kolejnej misji EPREV w ciągu dwóch do czterech lat.

Zastępca Dyrektora Generalnego MAEA Juan Carlos Lentijo, szef Departamentu Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Fizycznej, zauważył, że Kanada jest pierwszym krajem realizującym duży program energetyki jądrowej, który gościł misję EPREV. "Mam nadzieję, że inni pójdą w ich ślady" - stwierdził dyrektor.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE