ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PKN Orlen wspiera studentów z polskich rodzin ze Wschodu
18.06.2019r. 11:14

Fundacja "Orlen - Dar Serca" pomaga uzdolnionej młodzieży z polskich rodzin ze Wschodu. W ramach programu "Stypendium dla Rodaka", 44 studentów, przyjętych na polskie uczelnie, otrzymało od PKN ORLEN wsparcie ułatwiające im dalszą naukę i osiedlenie się w kraju.

Program indywidualnych stypendiów dla potomków Polaków przesiedlonych na Wschód Fundacja "ORLEN - Dar Serca" rozpoczęła w 2018 roku. Początkowo pomocą objętych zostało dziewięć osób, studiujących w Polsce, które od października do grudnia otrzymywały co miesiąc 800 zł. W tym roku Fundacja rozszerzyła program, przyznając wsparcie w takiej samej wysokości 44 studentom, którzy przyjechali do Polski z Kazachstanu, Białorusi, Mołdawii, Ukrainy i Rosji. Pomoc dla nich będzie kontynuowana.

Podczas naszego pierwszego spotkania w Warszawie, w kwietniu ubiegłego roku, zobaczyłem naszą zdolną, wspaniałą, polską młodzież. Pamiętajmy, że na Wschód zesłani zostali najzdolniejsi ludzie, najzdolniejsi Polacy, którzy wnosili duży wkład w nasz kraj. W ubiegłym roku zobaczyłem, że następne pokolenie Polaków zesłanych na Wschód jest doskonale przygotowane do życia w Polsce. Ci młodzi ludzie chcą skończyć studia w Polsce, chcą tu pracować, rozwijać się, a w przyszłości ściągnąć swoją rodzinę - powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

"Stypendium dla Rodaka" jest wyjątkowym projektem, skierowanym do potomków repatriantów, którzy zdecydowali się przyjechać do Polski na studia. Dlatego stypendia dla tej utalentowanej młodzieży z pasją, rozwój ich umiejętności traktujemy jako inwestycję na przyszłość, ale również patriotyczny obowiązek. Wierzę, że wsparcie finansowe ułatwi naszym stypendystom osiąganie jeszcze większych sukcesów na wybranych kierunkach studiów i zachęci do pozostania w Polsce. Uważam, że "Stypendium dla rodaka" jest jednym z ważniejszych projektów społecznych Orlenu, chcemy go kontynuować i dalej inwestować w tą wspaniałą polską młodzież - mówił dalej Daniel Obajtek,

Cieszę się, że znacząco zwiększamy liczbę stypendiów dla naszych rodaków. Ci młodzi ludzie są bardzo świadomi swojej historii i korzeni, czują się związani z krajem, z którego pochodzą ich pradziadkowie. Doświadczenia ich rodzin są często bolesne, naznaczone przymusową deportacją. Dlatego to tak ważne dla nas, że jako Fundacja możemy wesprzeć ich w edukacji, a także pogłębianiu wiedzy o Polsce. To wartości wpisujące się w misję naszej Fundacji - podkreśla Katarzyna Różycka, Prezes Zarządu Fundacji "ORLEN - Dar Serca"


Joanna Wilk-Yaridiz, Prezes Fundacji dla Rodaka, Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN i Kristina Mak, jedna ze stypendystek

Stypendyści, w doborze których Fundację "ORLEN - Dar Serca" wspiera Fundacja dla Rodaka, studiują głównie kierunki ścisłe - chemię i ekonomię. Pomocą otoczeni są także studenci m.in. medycyny, marketingu i zarządzania, a także wiedzy o teatrze.

Jestem Polką, chociaż pochodzę z Kazachstanu. Moich pradziadków deportowano tam w 1936 roku, z terenów dzisiejszej Ukrainy. Niestety, przez system polityczny nie mogłam rozmawiać w języku polskim, dlatego niedawno nauczyłam się go od podstaw. Jestem szczęśliwa, że mogę żyć i uczyć się w Polsce - ojczyźnie moich dziadków, która jest już także moim domem - mówi Kristina Mak, studentka wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Gdańskim.

Powołana w 2001 roku przez PKN ORLEN Fundacja "ORLEN - Dar Serca" realizuje wiele długofalowych programów. Od początku swojego istnienia wspiera rodzinne domy dziecka, organizując wypoczynek ich podopiecznym. Przez cały rok Fundacja przyznaje darowizny na rzecz osób chorych i potrzebujących, współpracuje także ze szpitalami i hospicjami. Ważnym obszarem działalności Fundacji jest pomoc młodym ludziom w edukacji poprzez programy stypendialne dla uzdolnionej młodzieży i studentów, a także stypendia specjalne. Jednym z nich jest "Stypendium dla Rodaka" na rzecz studentów pochodzących z kresów wschodnich, a mających polskie korzenie. Pomoc Fundacji "ORLEN - Dar Serca" studentom pochodzącym ze Wschodu wpisuje się w rządowe działania na rzecz wsparcia Polonii i Polaków za granicą.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: kresowa dusza 18.06.2019r. 13:45
Brawo!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE